Drżenie drążka zmiany biegów - tylko na piątym biegu

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
hurahan
 

Drżenie drążka zmiany biegów - tylko na piątym biegu

24 wrz 2014 17:59

Witam wszystkich.
Jako że przekopałem internet wzdłuż i wszerz i niestety nie znalazłem lekarstwa na dolegliwość mojej KIA CEED 1,4 benzyna Hatchback z 2008r. piszę do was o poradę, zaznaczę od razu że przejrzałem nasze forum i też nie znalazłem podobnego problemu.
Więc sprawa ma się tak:
Tylko i wyłącznie na piątym biegu występuje drżenie/wibracje drążka zmiany biegów. Drżenie te występuje zawsze, niezależnie od prędkości i tylko na 5 biegu, przy małej prędkości tak do 70 km/h drżenie jest wyczuwalne na drążku ale nie słyszalne dla ucha, natomiast w zakresie 80-110 jest słyszalne tzn. drążek zmiany biegów i występujący na nim plastik, który należy podciągnąć przy wrzucaniu biegu wstecznego, wibrują tworząc hałas, powyżej 110 hałas znika ale drżenie dalej jest. To tyle z objawów.
Teraz napiszę co mi się udało ustalić a właściwie co próbowałem zrobić.
Linki do zmiany biegów zostały sprawdzone i okazało się że przy skrzyni begów linka która ma mniejsza gumkę z tulejką ma własnie rozwaloną tą gumkę a tulejka zapiekła się na trzpieniu, wszystko zostało wymienione (ta gumka z tulejką) jednak to nic nie pomogło drżenie jest dalej.
Próbowałem przesunąć na tyle na ile to możliwe silnik na poduszkach ale to również nic nie dało.
A teraz najlepsze, w kabinie zdjąłem plastik który osłania mechanizm zmiany biegów aby widzieć co może drgać i okazuje się że drgania idą ewidentnie z linki ale z linki która odpowiada za ruch w pionie od zmiany biegów czyli tej która kończy się większą gumką z tulejką (ta która nie była zepsuta) i ma odważnik po drugiej stronie mechanizmu.
W weekend będę podnosił auto i postaram się go rozpędzić do 90 wrzucić piątkę i zobaczyć co drży.

Tak więc czy ktoś coś kojarzy co mogę jeszcze sprawdzić to niech da znać.
Z góry dzięki za pomoc ;)

Avatar użytkownika
argo
Kierownik zmiany
 
Posty: 164
Dołączył(a): 13 lis 2013 22:20
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2015, M

Re: Drżenie drążka zmiany biegów - tylko na piątym biegu

25 wrz 2014 08:10

Nie wiem jak to jest rozwiązane w Ceedzie ale jak jeździłem Polo to tego typu problemy były związane ze zużytymi mocowaniami (poduszkami) silnika lub skrzyni biegów. Nie wiem jaki masz przebieg ale patrząc na rocznik to gumy poduszek mogą już niedomagać.
cee'd sw JD 1.6 GDI M + DFA Dark Gun Metal MY 2016 :)
był cee'd sw JD 1.6 GDI M 2013, skradziony ;(
był VW Polo 6N2 1.4 MPI

AUTOR WĄTKU
hurahan
 

Re: Drżenie drążka zmiany biegów - tylko na piątym biegu

25 wrz 2014 10:48

No z tego co ja sprawdzałem i mechanik potwierdził to mocowania razem z poduszkami są zdrowe ale przejże jeszcze raz dla świętego spokoju, no i jeśli to by było to to myślę że na każdym biegu byłoby to samo a tu tylko jest na piątym biegu ten objaw.
Najechane ma 114000 km ale nie wiem co to zmienia ;)

AUTOR WĄTKU
hurahan
 

Re: Drżenie drążka zmiany biegów - tylko na piątym biegu

29 wrz 2014 11:59

W sobotę sprawdziłem wszystkie poduszki i mocowania - wszystko ok.
Podniosłem cały przód rozpędziłem go do 90 km/h aby zobaczyć z czego ewentualnie może być drżenie ale niestety bez obciążenia dla silnika oporami toczenia i wiatru, żadne nietypowe wibracje nie występują na linkach i w okolicach skrzyni biegów.
Odkręciłem też na chwile obciążnik na mechanizmie lince zmiany biegów od linki ruchu pionowego i przejechałem się bez tego, bicie występuje dalej tylko na piątym biegu.
No więc co myślicie? Jakieś pomysły? iiam

Avatar użytkownika
argo
Kierownik zmiany
 
Posty: 164
Dołączył(a): 13 lis 2013 22:20
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2015, M

Re: Drżenie drążka zmiany biegów - tylko na piątym biegu

30 wrz 2014 12:32

Jeżeli bicie zależy od prędkości a nie od obrotów silnika to może warto koła sprawdzić?
Jeżeli to było by powiązane z silnikiem to powinno zależeć od obrotów silnika i na 4 czy 6 (o ile masz) powinno też występować. Jeżeli zależy od prędkości to pewnie coś z kołami półośkami albo amortyzacją. Trochę ryzykowny strzał ale pytałeś o inne pomysły ;)
cee'd sw JD 1.6 GDI M + DFA Dark Gun Metal MY 2016 :)
był cee'd sw JD 1.6 GDI M 2013, skradziony ;(
był VW Polo 6N2 1.4 MPI

AUTOR WĄTKU
hurahan
 

Re: Drżenie drążka zmiany biegów - tylko na piątym biegu

30 wrz 2014 19:03

No w swoim ceedzie mam tylko 5 biegów, tak jak pisałem wcześniej drżenie jest tylko na piątym biegu ale w całym zakresie predkości/obrotów tzn że przy 50 km/h drżenie jest mało odczuwalne i wraz ze zwiększeniem prędkości dźwignia zmiany biegów sobie drży (jak się dotyka) ale nie słychać nic, natomiast powyżej 90 do 110 dalej drży ale słychać jak dźwignia i znajdujący się na niej plastik wydają dźwięk obijania się o siebie. Powyżej 110 drżenie dalej jest ale nic nie słychać.
Jak wcześniej pisałem drżenie jest tylko na piątym biegu, mogę jechać na czwartym czy trzecim te same prędkości i nic takiego nie występuje.
Półosi, amortyzatorów nie wykręcałem bo nie wyglądają na zużyte, samochód dobrze się prowadzi i żadnych dziwnych dźwięków z zawieszenia nie słychać , wszystkie końcówki wahaczy gumy itp zdrowe.

Avatar użytkownika
argo
Kierownik zmiany
 
Posty: 164
Dołączył(a): 13 lis 2013 22:20
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2015, M

Re: Drżenie drążka zmiany biegów - tylko na piątym biegu

01 paź 2014 09:24

To faktycznie iiam
Drgania pewnie występują cały czas ale ułożenie linek na 5 biegu powoduje, że są przenoszone na drążek.
cee'd sw JD 1.6 GDI M + DFA Dark Gun Metal MY 2016 :)
był cee'd sw JD 1.6 GDI M 2013, skradziony ;(
był VW Polo 6N2 1.4 MPI

Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl