Przedni zawias - Q... !

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
potok
 

Przedni zawias - Q... !

05 paź 2008 13:58

Właśnie paredziesiąt minut temu rozwaliłem przednie zawieszenie :( Zawracałem na takim równym na oko placyku, nieutwardzonym i nagle dupnęło jakbym najechał krawężnik. Prędkość miałem 10-15 km/h i natychmiast kicha przednia, lewa. W oponie na boku dziura wielkości co najmniej 5 złotówki, felga na oko cała, Michelinka do wyrzucenia, no nic założyłem dojazdówkę ( już drugi raz bo załapałem kiedyś blachowkręt w przednią, prawą) i rozpocząłem powrót do domu - ok 10 km. Parę metrów za samochodem znalazłem profil stalowy sterczący z ziemi na jakieś 3 cm, upaprany ziemią i niewidoczny, kwadrat 40x40 mm, prawdopodobnie pozostałość po wyciętym, wypalonym jakimś słupku czy znaku.
Najgorsze zaczęło się podczas jazdy, głośny szum, popiskiwanie gumy, pływanie przodu a kierownica przy jeździe na wprost skręcona na prawo o ok.70-80 stopni - zgroza :!: Jechałem ok 30 km/h ale miałem ochotę wezwać assistance. W końcu dojechałem pod dom, do serwisu mam ok. 8 km, co koledzy doradzacie :?: Dojazdówka zjechana po zewnętrznej stronie prawie do zera a rozbieżność kól przednich tak na oko ma conajmniej 20 stopni. Wzywać lawetę czy dojeżdżać do serwisu ?
Ostatnio edytowano 08 paź 2008 20:54 przez potok, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

05 paź 2008 14:37

Nie zastanawiaj się - laweta. Nie ryzykuj dalszych uszkodzeń. Droga do serwisu może mieć " niespodzianki " których możesz już nie pokonać w tym stanie :(
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

Avatar użytkownika
arturo
Kierownik
 
Posty: 545
Dołączył(a): 09 lip 2008 09:57
Lokalizacja: Kaźmierz
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C3 HB, 1,4 Pb 100KM
2020, m classic

05 paź 2008 16:10

Raczej laweta, szkoda auta.
Kia Ceed 1.4 C+ HB 2008r.
Obrazek
Kia Ceed 1.6 GDI L SW 2015r.
Obrazek

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6543
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

05 paź 2008 16:51

Zdecydowanie laweta - postaw swoje bezpieczeństwo na pierwszym planie - a jazda "niesterownym" autem to proszenie się o dębową jesionkę. W każdej chwili może coś się rozpiąć i co z tego że będzie sz jechał 20 km/h jak wjedziesz na lewy pas pod TIRa? Zresztą na bank masz pakiet Assistance w ubzepieczeniu, jest też przecież KIA Assistance - laweta jest bezpłatna!
A opis objawów wskazuje na zgięty drążek kierowniczy.
Poza tym może ustal czyj to placyk - jak dla mnie masz absolutne prawo ubiegać się o odszkodowanie za zniaszczone auto.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
potok
 

05 paź 2008 16:59

Dzięki wszystkim, tak zrobię, ale z drugiej strony to jeśli felga nie poszła przy bocznym uderzeniu w oponę dlaczego układ kierowniczy się rozpieprzył, taki słaby :?: :(

Avatar użytkownika
wpiszczek
Nadworny Informatyk
 
Posty: 510
Dołączył(a): 23 sty 2008 12:14
Lokalizacja: PZ

05 paź 2008 17:36

Słaby nie słaby, jeżeli ciasno skręcałeś (w lewo, nie?), to po przebiciu opony felga mogła zahaczyć o ten dupelek z ziemi i cała masa auta siadła na i tak skręconym do oporu kole (weź Ty obejrzyj felgę, ale od obwodu). Tak czy tak, pewnie zwrotnica (zwrotnice) będzie do wymiany (sądząc po odchyleniu od osi jazdy nie jest to kwestia regulacji) , albo mogło ściąć śrubę łączącą zwrotnicę z ramieniem koła (tylko wówczas koło praktycznie byłoby niesterowane i luźne, jak w wózku na zakupy).
Wojtek Piszczek

AUTOR WĄTKU
potok
 

05 paź 2008 18:07

Masz rację, skręcałem ciasno ale w prawo, ta dziura w oponie jest na zewnętrznej części opony. Felga jest nienaruszona, obmacywanie elementów układu kierowniczego nie wykazuje wyczuwalnych odkształceń w stosunku do prawej strony, nic też nie jest urwane czy złamane, obawiam się, że to może być przekładnia :(

AUTOR WĄTKU
Forge
 

05 paź 2008 18:19

Hmm...
Może warto było wykonać telefonem dokumentację zdjęciową z miejsca zdarzenia. To jest zawsze dodatkowy argument przy dochodzeniu odszkodowania od właściciela/zarządcy danego terenu.
Szkoda autka.

AUTOR WĄTKU
potok
 

05 paź 2008 18:43

Dzięki Forge za współczucie, planowałem podjechać dzisiaj do Selgrosa po te Bosche, które mi zaoferowałeś ale się nie udało :( Natomiast z uzyskaniem odszkodowania w tym kraju jest jak ze znalezieniem sprawiedliwości, szkoda czasu i energii. Zobaczę jak do tego podejdzie serwis.

AUTOR WĄTKU
Forge
 

05 paź 2008 18:49

Ale walczyć trzeba. Naprawią na cacy, tylko szkoda Twoich nerwów. Za taką bezmyślność właściciel terenu powinien zapłacić. Ale z grugiej strony może łatwo się wykręcić - np. stwierdzi,że to "atak" złomiarzy,którzy podprowadzili jakiś element.
Oddajesz do Latosa?

AUTOR WĄTKU
potok
 

05 paź 2008 19:45

Chyba tak, bo najbliżej ale jak pomyślę o zakupie to do dziś pluję sobie w brodę :? Najgorzej, że stary fordzik jest na świeżo po zmianie przegubów i drążków kierowniczych i też "pływa" w czasie jazdy - nie zdążyłem jeszcze na ustawienie zbieżności.
Jakieś fatum czy cuś :?: :twisted:

AUTOR WĄTKU
e2rdo
 

06 paź 2008 09:10

ciekawe jakie to będą koszta naprawy...

AUTOR WĄTKU
potok
 

08 paź 2008 20:40

Odświeżam - dzisiaj oglądałem pierwszy raz ceeda od dołu, taki sobie :(
Likwidator szkody z Assistance stwierdził, że do wymiany jest drążek kierowniczy, sworzeń zwrotnicy no i oczywiście rozpruta z boku opona. Opcjonalnie pokryją inne szkody, obawiam się, że dzięki mojej nadgorliwości - jazda ok. 7 km na rozbieżnym układzie kół z dojazdówką zdartą do prawie zera - może skutkować rozpieprzeniem innych tuleii met-gum a nawet łożysk.
Przypomnę tylko, że zdarzenie miało miejsce przy prędkości niespełna 10 km/h na gruntowym placyku z sękiem stalowym wystającym ok. 3 cm. Jak napisał jeden z kolegów układ kierowniczy był na max skręcony w prawo i przez to wrażliwy na uszkodzenie, to samo mówił likwidator szkód na moje zapytanie czy jest sens używać taki samochód, który przekracza 200 km/h.

AUTOR WĄTKU
pioteer
 

Re: Przedni zawias - Q...

08 paź 2008 20:55

potok napisał(a):Właśnie paredziesiąt minut temu rozwaliłem przednie zawieszenie :(


Szczere wyrazy wspolczucia - domyslam sie jak to musi bolec, przez glupi przypadek uszkodzic sobie wypieszczone autko...

Kiedys wpieprzylem sie z predkoscia 80-90km/h w zaspe sniegu usypana przez <b>debili</b> drogowcow na jednym z pasow zjazdowym z autostrady...szkoda gadac
pozdr.piotr

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6543
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

08 paź 2008 21:00

Czyli diagnozę postawiłem OK - drążek. Zdarza się, na szczęście koszt nie będzie wygórowany, ogarniesz.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
potok
 

Re: Przedni zawias - Q...

08 paź 2008 21:07

pioteer napisał(a):
potok napisał(a):Właśnie paredziesiąt minut temu rozwaliłem przednie zawieszenie :(


Szczere wyrazy wspolczucia - domyslam sie jak to musi bolec, przez glupi przypadek uszkodzic sobie wypieszczone autko...



Bez przesady stary :D przecież poznaliśmy się osobiście, siedziałeś w moim aucie nasłuchując "jęczenia" i chyba nie odniosłeś wrażenia, że jest jakoś wypieszczone :wink: Najbardziej mnie niepokoi fakt, że nasze silniki są mocne, pozwalają na przekraczanie 200 km/h a układ kierowniczy potrafi się sypnąć przy 10 km/h :(

AUTOR WĄTKU
pioteer
 

Re: Przedni zawias - Q...

08 paź 2008 21:13

potok napisał(a):Bez przesady stary :D przecież poznaliśmy się osobiście, siedziałeś w moim aucie nasłuchując "jęczenia" i chyba nie odniosłeś wrażenia, że jest jakoś wypieszczone :wink: Najbardziej mnie niepokoi fakt, że nasze silniki są mocne, pozwalają na przekraczanie 200 km/h a układ kierowniczy potrafi się sypnąć przy 10 km/h :(


Jest wypieszczone, ma przejechane zaledwie kilka tys km, wiec jest bol...
(przynajmniej ja tak to czuje)
Co do trwalosci zawieszenia - skoro piszesz, ze w oponie powstal krater to jednak sily jakie zadzialaly musialy byc znaczne...

pozdr.piotr

AUTOR WĄTKU
potok
 

08 paź 2008 21:14

pioter napisał(a):Czyli diagnozę postawiłem OK - drążek. Zdarza się, na szczęście koszt nie będzie wygórowany, ogarniesz.


Diagnostą jesteś słusznym :) ale poza drążkiem jest jeszcze zwrotnica, albo dwie i te niezbyt jasne do ustalenia przez nasze słynne serwisy, uszkodzenia tuleii i/lub łożysk, a to może skutkować wielomiesięczną kopaniną z serwisem :(
Co do kasy, to wybrałem naprawę bezgotówkową z AC, w końcu za coś płacimy :) a ja od ponad ćwierć wieku nie byłem sprawcą wypadków.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6543
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Przedni zawias - Q...

09 paź 2008 07:02

potok napisał(a): Najbardziej mnie niepokoi fakt, że nasze silniki są mocne, pozwalają na przekraczanie 200 km/h a układ kierowniczy potrafi się sypnąć przy 10 km/h :(


No ale przy 200 km/h nie jeździsz po wystających metalowych kątownikach. Przy takim zdarzeniu jakie miałeś to może pójść zawieszenie i w Navarze .... :oops:
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
Forge
 

10 paź 2008 14:35

Mieszkam na Mydlicach, dzisiaj mijałem serwis Latos. Autko stoi przy ogrodzeniu - bardzo ładnie i ciekawie prezentuje się w tym kolorze.
Korzystnie wyróżnia się na tle pozostałych ceedków :)))
Ciekawe ile czasu zajmie "fachowcom" naprawa? No i jak prezentuje się dostępność części koniecznych do przeprowadzenia prac.

Następna strona
Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl