Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

Avatar użytkownika
acieslin
Nadworny babiszon
 
Posty: 821
Dołączył(a): 25 cze 2008 07:38
Lokalizacja: Sulejówek
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Toyota Auris TS 2015
Peugeot 308 SW 2019

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

17 kwi 2011 15:14

tylne klocki 45 tyś. przednie jeszcze żyją, więc ja też chyba piętą hamuję :)
Fiat UNO 1,0 Fire 1994 - czerwona rakieta
Daewoo Lanos 1,4 1999
CEE'D 1.4 C+ w kolorze blue 2008 - RIP 2013
Honda Civic UFO 1,4 2007
Aktualnie: Toyota Auris TS 2015 & Peugeot 308 SW 2019

AUTOR WĄTKU
slavo1972
 

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

18 wrz 2011 09:22

Ciekawostki ze szkolenia w zakresie układów hamulcowych.
Producentem odlewów tarcz hamulcowych dla naszych ceedów ale także wielu innych samochodów m.in. BMW i Mercedesa ,jest firma Buderus (grupa Bosch).Ta sama która znana jest z produkcji kotłów grzewczych.Są podobno nawiększym specjalistą na świecie w zakresie odlewu żeliwa.Tarczami zajmują się od ponad 60 lat.Stosują proces bardzo ważny dla końcowej trwałości i wytrzymałości tarczy,który podobno jest pomijany przez wielu producentów tanich zamienników.Surowe odlewy tarcz przed końcową obróbką są sezonowane pod gołym niebem przez przynajmniej pół roku.Niewtajemniczony widząc hałdy zardzewiałych tarcz przy odlewni Buderusa pomyśli pewno,że mają dużo odrzutów z produkcji. :D
Jeszcze jedna ciekawostka dotycząca tzw.tarcz nawiercanych.Aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość tarcz z otworami,otwory te muszą być wykonane już w fazie odlewu a wykonanie rdzenia piaskowego do odlewu takiej tarczy jest bardzo drogie i tylko dwie firmy na świecie posiadają odpowiednie technologie.Z tego powodu jest taka przepaść cenowa między tarczami z otworami wykonanymi w odlewie a tymi faktycznie nawiercanymi.
PS.W swoim poście używam słowa "podobno" bo szkolenie odbywało się pod auspicjami Boscha a wiadomo,że każdy swoje chwali a konkurencję próbuje przedstawiać w mniej korzystnym świetle. :)

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3202
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

19 wrz 2011 08:24

USŁYSZAŁEM TARCIE Z PRZODU i pojechałem sprawdzić do ASo (jeździłem po drogach łatanych kamyczkami ze smołą i mam zaklejone całe zawieszenie i na zaciskach też miałem)

okazało się że przód tylko 1 z 4 klocków był zużyty tam na 3-4mm i o dziwo prowadnice klocków niezapieczone - ale jak już rozebrane to poszły do wymiany

ALE pan mechanik uparł się sprawdzić tyl!!!!!! i okazało się że tam prawie blacha sama została!!!!!!!! max 2mm - to niemożliwe !!!!!! tym bardziej że z przodu zmieniałem tarcze (myślałem że są zwichrowane ) i zostawiłem z przodu klocki stare więc mocno dostały teoretycznie docierając się do nowych tarcz przednie miałem zamienniki -kupione przy okazji większego zamówienia na kia.sklep -tylne założyli mi KIA w cenie serwisowej :twisted:

przebieg 73 000km
UWAGA CZEMU TYLNE SZYBCIEJ KLOCKI LECĄ !!!!!!!!!!!!

byłem w serwisie co robią tylko auta koreańskie i japońskie i PAn (kumaty) mówi że to nic nadzwyczajnego że pewnie mam ESP -a przy esp często się tak zdarza -bo esp mocniej przyhamowywuje tyłem - i w związku z tym że korzystam z esp to klocki lecą
że niezawsze tak jest ale to nic nadzwyczajnego ostatnio w autach że najpierw lecą tylne

trochę sie zdziwiłem bo zazwyczaj tylne kocki mi starczały na 2 komplety przednich
nic to człowiek znó sie nauczył czegoś i za naukę zapłacił kupując klocki w cenie ASO

uczta sie na moich "błędach" :lol:
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

AUTOR WĄTKU
pmlody
 

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

19 wrz 2011 11:18

tak bylo w vectrze, esp byl zrealizowany przez sterowanie hamulcami tylnymi i tam faktcyznie jak ktos szybk ojezdzil po zakretach to przod nwoka a tyl do wymiany...
jak jest w ceedzie to nie wiem :)

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

19 wrz 2011 11:43

pmlody napisał(a):esp byl zrealizowany przez sterowanie hamulcami tylnymi

Ale ESP zawszej est powiązany z hamulcem. To jest wałaśnie jego zasada działania :)
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

AUTOR WĄTKU
pmlody
 

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

19 wrz 2011 11:46

tak, ale niekoniecnie tylko z jedna osia :)

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

19 wrz 2011 13:52

pmlody napisał(a):tak, ale niekoniecnie tylko z jedna osia

Ale nigdzie nie napisałem że na jedną. A tak po za tym to ESP jest powiązane z czterema kołami żeby była jasność :ha
A tu dla ugruntowania wiedzy: http://pl.wikipedia.org/wiki/ESP_(motoryzacja)
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

AUTOR WĄTKU
pmlody
 

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

19 wrz 2011 14:42

czyli wychodzi na to ze vectra musiała albo być mocno podsterowna albo opel cos spierniczył implementując ESP w tym aucie :)

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

19 wrz 2011 22:20

Chyba jednak nie ESP jest winowajcą szybszego zużycia tylnych klocków od przednich. Mam auto bez ESP i tylne poleciały a przód jeszcze nadaje się jazdy.

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3202
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

20 wrz 2011 09:25

hahahaha to ci teraz zagwozdka

może tylne są za małe ???? i dlatego?
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

AUTOR WĄTKU
pmlody
 

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

20 wrz 2011 09:28

ale wiem co na to serwis: tttm :)

AUTOR WĄTKU
slaycio
 

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

30 wrz 2011 12:45

Ja właśnie odebrałem paczkę z nowym kompletem hamulcowym na przód i tył. Samochód ma na ta chwilę 51 tys. Serwis twierdzi że już czas na zmianę. Nie wiem czy rzeczywiście to już czas klocków, ale i tak zamierzam całość zmienić. Tarcze mają jakieś dziwne bruzdy na całej powierzchni i do tego coś obciera w trakcie jazdy. Zakupiony nowy komplet to brembo+ ferdo na przód i komplet textar na tył. Liczę na to że całość nie będzie rdzewieć po dwóch dniach postoju tak jak w oryginałach.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6876
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

30 wrz 2011 16:55

slaycio napisał(a):Liczę na to że całość nie będzie rdzewieć po dwóch dniach postoju tak jak w oryginałach.


W innym wątku też o tym napisałeś więc napiszę i tu i tam, żeby inni się nie zarazili tą głupotą.
TO NORMALNE I TAK MA BYĆ
Ceramiczne w Porsche i Ferrari nie rdzewieją, normalne tarcze to odlew z żeliwa więc MUSZĄ się pokrywać WARSTWĄ RDZAWEGO NALOTU w warunkach wilgotnych.
Przejedź się wokół swojego domu zahamuj dwa razy i potem popatrz na tarcze. :pałka :evil:
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
Roman5
 

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

05 paź 2011 18:03

Zasadnicze pytanie i proste? Czy przy oddaniu auta na serwis np 40 000km Zdejmowane sa zaciski z przodu i z tylu i klocki ,Czyszczone strzemiona tam gdzie sa osadzone klocki i wszystko skladane na nowo na paste.Plyn hamulcowy po ilu km jest wymieniany? To mnie ciekawi. :)

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5407
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

05 paź 2011 18:06

w moim aucie na 2im przeglądzie (po 2 roku) wymieniono płyn hamulcowy
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
Roman5
 

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

05 paź 2011 18:19

To OK. A co z klockami?

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5407
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

05 paź 2011 18:23

Wtedy miałem jeszcze dobre.Jestem po wymianie we własnym zakresie - zobaczymy co mi powiedzą - jutro jadę na 3i przegląd. :|
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
Roman5
 

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

05 paź 2011 18:24

Tz na jaki? Ile km?

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5407
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

05 paź 2011 18:26

Żeby było jasne wymieniałem klocki nie płyn ;-) a mam przejechane 43tys km - większość w korkach po Warszawie :(
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
Roman5
 

Re: Tarcze i klocki hamulcowe - ile wytrzymują?

05 paź 2011 18:37

To lecisz na 40 000km .Tu do wymiany Plyn hamulcowy i do zwalenia zaciski i tak jak pisalem.Spojrz na karte co jest do zrobienia i sprawdzenia .Tu mial bys to zrobione. :ok

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl