pełne odliczenie VAT od cee'da

Spalanie, ubezpieczenie, przeglądy / Costs, insurance, technical examinations

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
Krajc
 

pełne odliczenie VAT od cee'da

27 mar 2009 09:07

Świetna wiadomość dla przedsiębiorców.
http://www.samar.pl/__/__la/pl/__ac/sec ... galne.html
już wkrótce (podobno do 2 miesięcy) będzie pełne odliczenie od cee'da w wersji ciężarowej 4 miejscowej z kratką za tylnymi siedzeniami.

AUTOR WĄTKU
ticzer
 

08 kwi 2009 10:54

Swietna dla kupujacych. Kiedy mam w leasingu i chcialbym zrobic z niego "pelnego vatowca" to kiszka. Nie da rady. Wiec to pocieszenie nie dla nas :evil:

AUTOR WĄTKU
Grzechu
 

08 kwi 2009 11:25

Ja mam kratke za przednim rzędem siedzeń czyli "ciężarówka po staremu"
Można teraz to zmienić w jakiś sposób, aby zatrzymać możliwość odliczania watu a kratkę cofnąć za tylną kanape?
Ma ktoś wiedzę na ten temat?

AUTOR WĄTKU
Krajc
 

08 kwi 2009 14:25

Grzechu napisał(a):Ja mam kratke za przednim rzędem siedzeń czyli "ciężarówka po staremu"
Można teraz to zmienić w jakiś sposób, aby zatrzymać możliwość odliczania watu a kratkę cofnąć za tylną kanape?
Ma ktoś wiedzę na ten temat?

wydaje mi się, że będzie można tak zrobić by przełożyć kratkę z tyłu bez problemó większych. Zastanawiam się czy będzie trzeba wtedy dopłacać tylko do homologacji na 4 miejscowy samochó czy też będzie wtedy to w cenie 1-wszej homologacji.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6536
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

09 kwi 2009 19:36

Grzechu napisał(a):Ja mam kratke za przednim rzędem siedzeń czyli "ciężarówka po staremu"
Można teraz to zmienić w jakiś sposób, aby zatrzymać możliwość odliczania watu a kratkę cofnąć za tylną kanape?
Ma ktoś wiedzę na ten temat?


Nie - Twoje auto ma homologację z kratką za przednim rzędem i cofnięcie jej do tyłu jest przeróbką zmieniąjącą homologowaną konstrukcję auta - a to skutkuje utratą możliwości odliczania VATu (i nie tylko).
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
kostel
 

09 kwi 2009 20:58

Grzechu napisał(a):Ja mam kratke za przednim rzędem siedzeń czyli "ciężarówka po staremu"
Można teraz to zmienić w jakiś sposób, aby zatrzymać możliwość odliczania watu a kratkę cofnąć za tylną kanape?
Ma ktoś wiedzę na ten temat?



pracuję nad tym, jak wyjaśnię sprawę dam wam znać
z prawnego punktu widzenia jest szansa.

AUTOR WĄTKU
Grzechu
 

09 kwi 2009 21:38

Czekamy na info :)

AUTOR WĄTKU
Gaj
 

09 kwi 2009 23:57

Wg mnie zawsze każdy samochód można zmienić i przerobić na ciężarowy i odwrotnie. Ja niedawno u mojej mamy osobowe Picanto przerobiłem na ciężarowe z kratką za przednimi siedzeniami i odliczamu spokojnie VAT wg starych zasad.
Podobnie obecnie, ale kłopot jest w tym, że najpierw musi wyjść wzorcowy model i ogólna homologacja dla typu na który przerobić chcemy swoje auto... Innymi słowy jak ktoś ma SW w wersji osobowej to najpierw musi wejść na rynek SW w wersji ciężarowej z kratką za tylnimi i wtedy powinno się spokojnie każdy tak przerobić pod ten wzorzec. Inna sprawa jak to będzie kosztować. Póki co jak wiem Kia czeka na wydanie homologacji na wszystkie swoje auta w "nowej" wersji ciężarowości :) - poza Rio i magentisem.

AUTOR WĄTKU
dankat
 

25 kwi 2009 15:55

Czytam sobie dziś cennik na oficjalnej stronie i co widzę.

Dopłata do wersji ciężarowej 1500 PLN. Ilość miejsc w wersji ciężarowej - 4.

Także stało się - cee'd to 4 osobowa ciężarówka.
:D

AUTOR WĄTKU
Grzechu
 

25 kwi 2009 16:09

No tak, ale chodzi o to żeby z 2 osobowej ciężarówki zrobić 4 osobową cięzarówkę

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6536
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

27 kwi 2009 07:41

Grzechu, możesz przerobić dwuosobową na czteroosbową ciężarówkę, ale musiałbyś indywidualnie wystąpic o wydanie aktu homologacyjnego - a to się raczej nie opłaca :o Można przerobić osobowy na ciężarowy, ale tylko w tym aucie, które od razu miało homologację na ciężarówkę, czyli FABRYCZNE punkty mocowań przegrody. Czyli jeśli ktoś kupił vana i potem zrobił z niego osobowy może znowu wstawić przegrodę (ale tylko w uprawnionej stacji), i po zrobiniu badania na stacji diagnostycznej zmienić wpis w dowodzie w wydziale komunikacji. Natomiast ja do HB nie mogę sobie wstawić przegrody i przerejestrować auta na vana, bo mam homologację tylko na auto osobowe.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
motto
 

Re: pełne odliczenie VAT od cee'da

19 lip 2010 11:31

Z tym odliczeniem VAT to trochę nie halo jest. Nie robiąc ciężarówki odliczamy tylko 6 tys., ale też przy odsprzedaży tego auta VAT nie "oddajemy". Boli co najwyżej VAT od paliwa, ale jak się ma LPG to tez nie boli :P W zmian przy kolizji np. ubezpieczyciel wypłaca pełna kwotę odszkodowania a nie tylko netto (gdzie VAT my musimy dopłacić). Dodatkowo auto wygląda normalnie, a nie sprawia wrażenie, że jeździ nim jakiś przedstawiciel handlowy. :) A co do wystąpienia o homologację, to teoretycznie jest to możliwe, ale obawiam się, że koszty sprawiają, że jest to nieopłacalne.

Avatar użytkownika
karolsz
Dyrektor
 
Posty: 608
Dołączył(a): 15 cze 2010 09:12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C3 HB, 1.4 Pb 100KM
2018, Buisness Line

Re: pełne odliczenie VAT od cee'da

19 lip 2010 12:58

motto napisał(a):Z tym odliczeniem VAT to trochę nie halo jest. Nie robiąc ciężarówki odliczamy tylko 6 tys., ale też przy odsprzedaży tego auta VAT nie "oddajemy".

Z tym, że jak już sprzedajesz to wartość auta jest "nieco" niższa, więc VATu też mniej oddajesz.
motto napisał(a):W zmian przy kolizji np. ubezpieczyciel wypłaca pełna kwotę odszkodowania a nie tylko netto (gdzie VAT my musimy dopłacić).

To niestety prawda, ale... przy naprawie kwotę VATu znowu odliczasz. Słyszałem też o możliwości ubezpieczania samochodu na kwotę brutto. W takim wypadku wypłacana jest także kwota brutto. Szczegółów jednak nie znam.
motto napisał(a):Dodatkowo auto wygląda normalnie, a nie sprawia wrażenie, że jeździ nim jakiś przedstawiciel handlowy. :)

No chyba, że kratkę ściągniesz. Na forum był już gdzieś poruszany temat podejścia policji do kratek. Aż dziw, że w tej kwestii wykazują się takim rozsądkiem.
motto napisał(a):A co do wystąpienia o homologację, to teoretycznie jest to możliwe, ale obawiam się, że koszty sprawiają, że jest to nieopłacalne.

Homologacja na ciężarowego ceed'a już jest i to dla wszystkich wersji. Nie trzeba więc przeprowadzać postępowania homologacyjnego, tylko wydrukować odpis z homologacji, zamontować kratkę i jechać na przegląd.
Dodatkowo po dwóch (nie jestem tego pewien na 100%) latach można ciężarowego ceed'a zamienić na osobowego (przy zakupie dostajesz także odpis homologacji osobowej).
Kraków,
czerwony pro_cee'd 1.6 CRDi Optimum FL, 2009
biała kia cee'd SW 1.6 CRDi 136KM GT Line, 2016
biała kia ceed 1.4 MPI 100KM Buisness Line, 2019

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6536
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: pełne odliczenie VAT od cee'da

20 lip 2010 08:23

karolsz napisał(a):Dodatkowo po dwóch (nie jestem tego pewien na 100%) latach można ciężarowego ceed'a zamienić na osobowego (przy zakupie dostajesz także odpis homologacji osobowej)

Nie po dwóch tylko po pięciu, trzeba przejeździć okres, kiedy auto się amortyzuje (a dla samochodu jest to właśnie pięć lat), oczywiście możesz też sobie przerobic na osobówke i dzień po zakupie, ale wtedy oddajesz odliczony VAT. I faktycznie dostaje się przy kupnie ciężarówki dwie homologacje, mam takowe :) Minus przerobienia na osobowy - nie odliczasz VAT od paliwa.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Avatar użytkownika
karolsz
Dyrektor
 
Posty: 608
Dołączył(a): 15 cze 2010 09:12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C3 HB, 1.4 Pb 100KM
2018, Buisness Line

Re: pełne odliczenie VAT od cee'da

20 lip 2010 08:29

pioter napisał(a):Minus przerobienia na osobowy - nie odliczasz VAT od paliwa.

Jeszcze da się odliczać VAT od paliwa, ale coś mi się wydaję, że prędzej niż później nasz ustawodawca sobie z tym poradzi.
Kraków,
czerwony pro_cee'd 1.6 CRDi Optimum FL, 2009
biała kia cee'd SW 1.6 CRDi 136KM GT Line, 2016
biała kia ceed 1.4 MPI 100KM Buisness Line, 2019

AUTOR WĄTKU
Esiek
 

Re: pełne odliczenie VAT od cee'da

03 sie 2010 08:25

pioter napisał(a):
karolsz napisał(a):Dodatkowo po dwóch (nie jestem tego pewien na 100%) latach można ciężarowego ceed'a zamienić na osobowego (przy zakupie dostajesz także odpis homologacji osobowej)

Nie po dwóch tylko po pięciu, trzeba przejeździć okres, kiedy auto się amortyzuje (a dla samochodu jest to właśnie pięć lat), oczywiście możesz też sobie przerobic na osobówke i dzień po zakupie, ale wtedy oddajesz odliczony VAT. I faktycznie dostaje się przy kupnie ciężarówki dwie homologacje, mam takowe :) Minus przerobienia na osobowy - nie odliczasz VAT od paliwa.


Z tym 5 letnim okresem to kolega przesadzil, bo mozna skorzystac z mozliwosci jednorazowej amortyzacji dla malych i srednich przedsiebiorcow. Nazywa sie to chyba program "de minimis" - czy jakos tak - i calosc na dzien dobry wrzucamy w koszty. Dodatkowo biorac samochod w leasing na okres 3 lat z 1% wykupem, po okresie leasingu, wykup wrzucamy jednorazowo w koszty, wiec 5 lat to takim sposobem tradycyjnym raczej, ktory jest malo stosowany.
Jesli chodzi o naszego ustawodawce to nie ma co komentowac, bo ostatnio zapytalem pewnego posla z partii rzadzacej o to, czy jego zdaniem jadac z dwoma wspolpracowanikami, narzedziami, drabina i glosnikami do montazu powinienem kupic TIR'a, zeby byc traktowanym jak normalny przedsiebiorca? Odpowiedz byla tylko taka, ze to jest przeciw tym, ktorzy kupuja porsche z kratka. Zapytalem go wiec, czy taki prezes nie ma innych srodkow trasportu w firmie, na ktory i tak bedzie bral faktury na paliwo, wiec co wy zrobicie z ustawa to on na to leje cienkim siurem. Po prostu kupil sobie ladna zabawke taniej, a narzedzie pracy dla mnie bedzie duzo drozej i jak mam w takim razie konkurowac? Niestety nie bylo juz na to odpowiedzi...

AUTOR WĄTKU
OjCiEEDz
 

Re: pełne odliczenie VAT od cee'da

15 wrz 2010 09:35

Z tym 5 letnim okresem to kolega przesadzil, bo mozna skorzystac z mozliwosci jednorazowej amortyzacji dla malych i srednich przedsiebiorcow


Witam,

Kolego jesteś w błędzie, czteromiejscowego ceeda nie możesz jednorazowo zamortyzować, ponieważ wg definicji ustawy o podatku dochodowym auto z homologacją N1 nadal jest pojazdem osobowym.

p.s. też chciałem tak zrobić, ale znajoma z wydziału komunikacji zwróciła mi na to uwagę i po sprawdzeniu okazało się niestety prawdą, także (jeżeli tak zrobiłeś) spodziewaj się niemiłego rozczarowania przy (nie daj Boże) zainteresowaniu pani z US, a wyjdzie to przy byle kontroli jak przemiła Pani poprosi o zestawienie Środków Trwałych.

Pozdrawiam

AUTOR WĄTKU
Esiek
 

Re: pełne odliczenie VAT od cee'da

19 wrz 2010 19:51

OjCiEEDz napisał(a):
Witam,

Kolego jesteś w błędzie, czteromiejscowego ceeda nie możesz jednorazowo zamortyzować, ponieważ wg definicji ustawy o podatku dochodowym auto z homologacją N1 nadal jest pojazdem osobowym.

p.s. też chciałem tak zrobić, ale znajoma z wydziału komunikacji zwróciła mi na to uwagę i po sprawdzeniu okazało się niestety prawdą, także (jeżeli tak zrobiłeś) spodziewaj się niemiłego rozczarowania przy (nie daj Boże) zainteresowaniu pani z US, a wyjdzie to przy byle kontroli jak przemiła Pani poprosi o zestawienie Środków Trwałych.

Pozdrawiam


Rzeczywiscie blad popelnilem. Z homologacja ciezarowa na 4 miejsca nie mozna zamortyzowac jednorazowo. Tylko auto dwumiejscowe z odpowiednim kwitem ze stacji diagnostycznej.
Auto w firmie jest leasingowane, wiec srodkiem trwalym nie jest.

AUTOR WĄTKU
Lukasz82
 

Re: pełne odliczenie VAT od cee'da

22 wrz 2010 10:00

Jak to jest z tym pełnym odliczeniem wat. Mam ceeda z homologacja ciężarową. Czy mogę odliczyć pełny VAT? Jeśli tak to proszę o jakąś podstawę prawną. Pytałem wujka Google ale dostaje sprzeczne informacje. Raz piszą, że można odliczyć pełen VAT a innym razem że tylko 60% do kwoty 6000zł. Jak to jest z tym VAT?

Avatar użytkownika
karolsz
Dyrektor
 
Posty: 608
Dołączył(a): 15 cze 2010 09:12
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C3 HB, 1.4 Pb 100KM
2018, Buisness Line

Re: pełne odliczenie VAT od cee'da

22 wrz 2010 10:23

Jeżeli masz homologację ciężarową to możesz 100% VAT odliczyć. 60% do 6000 tysięcy dotyczy samochodów osobowych.

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... rowki.html
Kraków,
czerwony pro_cee'd 1.6 CRDi Optimum FL, 2009
biała kia cee'd SW 1.6 CRDi 136KM GT Line, 2016
biała kia ceed 1.4 MPI 100KM Buisness Line, 2019

Następna strona
Powrót do Koszt utrzymania

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl