Problem z hamulcami

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
GrzesiekOpoczno
 

Problem z hamulcami

22 lut 2009 14:08

Zdarza się ze po dłuższym postoju mojego auta w garażu tzn 4/5 dni przy ruszaniu hamulce trzymają, nie pomaga kilkukrotne wciśnięcie pedału hamulca ani ręcznego, dopiero po szarpnięciu auto jeździ tak jak powinno. Czy ktoś tak miał lub ma? Co z tym zrobić? Jak się tego pozbyć i czym to jest spowodowane? :?: :?: :?: :?: :?:

AUTOR WĄTKU
pitern
 

22 lut 2009 14:11

A to ciekawa ja takiego czegos nie mam jedynie to tylko chrobotanie klockow po dluzszym postoju popzdrawiam

AUTOR WĄTKU
SOUL 1th
 

22 lut 2009 14:59

Trzeba przesmarować prowadnice wtedy będzie gites.
Chyba że ręczny tak trzyma a to już inna sprawa. Linka,samoregulacja i takie tam.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6534
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

22 lut 2009 20:23

1. Korodują tarcze - maoże być taki objaw - ale charakteryzuje się to szuraniem do czasu kilku pierwszych hamowań a nie kłopotami z ruszeniem;
2. Skorodowane prowadnice/zaciski - to powoduje taki objaw jak masz;
3. Zamarźnięte hamulce wcześniej oblane wodą (np. podczas jazdy w roztopach kiedy w nocy chwyci mróz) - ale to nie dotyczy garażu.

Tak więc u Ciebie może być to opcja nr 2 - polecam konsultacje w ASO.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Avatar użytkownika
Marco
Asystent Kierownika
 
Posty: 338
Dołączył(a): 20 kwi 2008 10:54
Lokalizacja: GTC
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C3 SW, 1.5 T-GDI Pb 160KM
2021, GTLine Deluxe White + Premium+AEB+7DCT

22 lut 2009 20:26

<span>GrzesiekOpoczno</span> napisał(a):po dłuższym postoju mojego auta w garażu tzn 4/5 dni przy ruszaniu hamulce trzymają

Mam to samo w innych autach no i w Ceedzie więc nie uważam tego za jakiś problem.
Pojawia się to szczególnie po umyciu auta lub po jeździe np w deszczu a następnie postawieniu samochodu do garażu na kilka dni lecz w przeciwieństwie do Ciebie natychmiast po ruszeniu problem znika.

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

Re: Problem z hamulcami

22 lut 2009 20:29

GrzesiekOpoczno napisał(a):Zdarza się ze po dłuższym postoju mojego auta w garażu tzn 4/5 dni przy ruszaniu hamulce trzymają, nie pomaga kilkukrotne wciśnięcie pedału hamulca ani ręcznego, dopiero po szarpnięciu auto jeździ tak jak powinno. Czy ktoś tak miał lub ma? Co z tym zrobić? Jak się tego pozbyć i czym to jest spowodowane? :?: :?: :?: :?: :?:


Normalne, po prostu wilgoć. Jeździsz w deszczu lub zimą, wstawiasz do garażu. Wilgoć poprzez tworzącą się rdzę, powoduje przyklejenie klocków i szczęk do tarcz i bębnów hamulcowych. Ruszenie z miejsca wymaga odklejenia klocków lub szczęk, wtedy czujesz szarpnięcie. Potem trzeba tylko podczas jazdy, kilka razy docisnąć delikatnie hamulec a rdza zejdzie :)

Avatar użytkownika
N_Jay
Dyrektor
 
Posty: 701
Dołączył(a): 28 cze 2008 02:29
Lokalizacja: W-M
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,6 Pb 126KM
2010

22 lut 2009 22:20

<span>GrzesiekOpoczno</span> napisał(a):Zdarza się ze po dłuższym postoju mojego auta w garażu tzn 4/5 dni przy ruszaniu hamulce trzymają,

Ja też tak mam, zgłaszałem, ale ASO twierdzi...
.
.
no co? .....
.
.
że to normalne i tak ma być!

Ale hamulce mi sprawdzili na wszelki wypadek. Chociaż kolega samochodziarz z wykształcenia i zamiłowania twierdzi, że tak być nie powinno.

<span>pioter</span> napisał(a):1. Korodują tarcze - maoże być taki objaw - ale charakteryzuje się to szuraniem do czasu kilku pierwszych hamowań a nie kłopotami z ruszeniem;

To by się zgadzało.


<span>pioter</span> napisał(a):3. Zamarźnięte hamulce wcześniej oblane wodą (np. podczas jazdy w roztopach kiedy w nocy chwyci mróz) - ale to nie dotyczy garażu.

A tu już się nie zgadza, bo akurat w czasie dużych mrozów nie obserwuję tego efektu, a samochód trzymam w drewnianej nieogrzewanej szopie tzn. garażu.

Avatar użytkownika
Marco
Asystent Kierownika
 
Posty: 338
Dołączył(a): 20 kwi 2008 10:54
Lokalizacja: GTC
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C3 SW, 1.5 T-GDI Pb 160KM
2021, GTLine Deluxe White + Premium+AEB+7DCT

23 lut 2009 10:20

<span>N_Jay</span> napisał(a):A tu już się nie zgadza, bo akurat w czasie dużych mrozów nie obserwuję tego efektu

Ponieważ w czasie dużych mrozów nie jeździmy po kałużach a te które wydają się kałużami są w rzeczywistości solanką.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6534
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

23 lut 2009 10:57

A mi się zdarzyło w Asconie - leciałem po śniegowej brei, w nocy ostro zmroziło i rano nie dało rady ruszyć - tylne hamulce wyglądały jak specjalnie oblepione lodowym śniegiem. Dwa wiadra gorącej wody no i poszło.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Avatar użytkownika
Marco
Asystent Kierownika
 
Posty: 338
Dołączył(a): 20 kwi 2008 10:54
Lokalizacja: GTC
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C3 SW, 1.5 T-GDI Pb 160KM
2021, GTLine Deluxe White + Premium+AEB+7DCT

23 lut 2009 13:15

<span>pioter</span> napisał(a):Dwa wiadra gorącej wody no i poszło.

Dobry sposób. Oprócz tego warto na noc nie zaciągać ręcznego.
Jest Ceed SW 1.5 T-GDI 160KM 7DCT GT Line Deluxe White+Premium+AEB 2021
Był Cee'd SW L Business Line 1.6 GDI 135 2016
Cee'd SW C+ 1.6 CRDI 115 2008

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3202
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

23 lut 2009 16:01

1.przepraszam ale czasem mam wraÂżenie ze ceed to 1 auto dla niektĂłrych
2. tak siĂŞ dzieje przy takiej wilgotnoÂści czasem jak postoi auto to jak ruszam to jest Âłupjak siĂŞ klocki odrywajÂą od tarcz -jak ktoÂś ciekawy to jak sie przyglÂądnie to az widaĂŚ Âślad klocka na tarczy
3.zim¹ potrafi rêczny przymarzn¹Ì ale w nowych/nowoczesnych autach nie s³ysza³em o takim przypadku od lat
4. nie zaciÂągaĂŚ rcznego -moÂżna ale nie zapominajmy Âże nieuÂżywany organ zanika :twisted:
5. coÂś sÂłabo ten kolega 'samoochodziarz' siĂŞ zna

AUTOR WĄTKU
lookaszk
 

23 lut 2009 19:10

Ja już się przyzwyczaiłem przy obecnej pogodzie to "zrywania" hamulców po dłuższym postoju.
A i nabrałem odruchu do 2, 3 krotnego pożadnego zahamowania zaraz na początku jazdy żeby oczyścić tarcze (bo zauważyłem ze dużo gorzej na początku hamują)

Avatar użytkownika
N_Jay
Dyrektor
 
Posty: 701
Dołączył(a): 28 cze 2008 02:29
Lokalizacja: W-M
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,6 Pb 126KM
2010

24 lut 2009 00:48

<span>sensor</span> napisał(a):1.przepraszam ale czasem mam wraÂżenie ze ceed to 1 auto dla niektĂłrych

MiaÂłem tak w Polonezie. Ale zaÂłoÂżyÂłem Âże Ceed to nowsza technologia. A tu siĂŞ okazuje, Âże niezabardzo.


<span>sensor</span> napisał(a):5. coÂś sÂłabo ten kolega 'samoochodziarz' siĂŞ zna

Kolega zajeÂździÂł jakieÂś 12-14 samochodĂłw nie wspominajÂąc o amatorskich wyÂścigach.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6534
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

24 lut 2009 08:04

<span>N_Jay</span> napisał(a):Miałem tak w Polonezie. Ale założyłem że Ceed to nowsza technologia. A tu się okazuje, że niezabardzo.


Zjawisko przywierania klocków powstaje pod wpływem obiektywnej fizyki i chemii - tu nie ma nic do rzeczy marka auta czy producenta układu hamulcowego. Takie zjawisko jest w każdym aucie, no chyba że przed podstojem zabezpieczymy tarcze i klocki przed przywieraniem ŁT 43 ... :lol:
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3202
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

24 lut 2009 08:30

nie twierdze ze nie zajeździł ale to akurat jest takie takie standardowe zjawisko z klockami-więc dziwne że tego nie zauważył w tych nastu autach
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

AUTOR WĄTKU
jasny
 

24 lut 2009 09:46

<span>N_Jay</span> napisał(a):Zjawisko przywierania klocków powstaje pod wpływem obiektywnej fizyki i chemii - tu nie ma nic do rzeczy marka auta czy producenta układu hamulcowego. Takie zjawisko jest w każdym aucie, no chyba że przed podstojem zabezpieczymy tarcze i klocki przed przywieraniem ŁT 43 ... :lol:


A możesz to rozwinąć? Zastanawia mnie w jaki sposób klocki, które nie dotykają tarczy mogą do niej przywrzeć?
Co więcej zjawisko takie wystąpiło tylko u mnie jeden raz w ciągu kilkunastu lat (zimą). Pojechałem z tym zaraz do ASO (auto było na gwarancji). Pan Majster stwierdził oczywiście, że tak ma być. Na co ja użyłem słów niecenzuralnych i powiedziałem, że mogą sobie wziąć nowe auto, a niech oddadzą stare, bo tam nie było takich jaj. I co? Rozebrali potulnie zacisk, wyczyścili, nasmarowali tłoczek i od tego czasu jest spokój.

AUTOR WĄTKU
Phil
 

24 lut 2009 09:56

ja w sprawie nie zaciagania recznego. od 2001 zaciagam reczny codziennie (mocno pochyla dzialka) - seicento, corolla, corsa, ceed. ani razu nie mialem problem z zamarzaniem recznego.

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3202
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

24 lut 2009 10:06

tez zacigam i tez bez problemów ostatni znany mi przypadek zamarzniecia to pani doktor na uczelni w cinqecento

jasny popatrz sobie jaka jest odlełosć -klocek tarcza
pozatym raczej to się pojawia przy zaciągnieciu -i niekoniecznie zimą nawet łatwiej jesienią -duza wilgotność
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

24 lut 2009 10:50

Jak pisałem wcześniej, przyklejenie klocków występuje przy dużej wilgotności i jest to normalne. Występuje to bardzo często w ogrzewanych garażach. Parkując w garażu na tarczach i bębnach jest wilgoć, która zanim zdąży odparować tworzy rdzę. Ponieważ odstęp między klockiem i tarczą jest bardzo mały, następuje przylgnięcie klocka do tarczy, rdza łączy te dwa elementy. Im dłużej samochód stoi, tym więcej jest rdzy i bardziej przyklejony klocek.
W zimie jak się stawia samochód w garażu nieogrzewanym lub na dworze, to taka sytuacja raczej nie wystąpi, bo temperatura na tarczach wciąż jest taka sama. Ale jak auto postoi kilka dni, będzie padał śnieg, deszcz to też może przyspawać klocki. W lecie taka sytuacja,występuje rzadko z uwagi na wyższe temperatury zewnętrzne.
Po prostu tak już jest i występuje w każdym samochodzie.
Uważam, że temat nadaje się do zamknięcia. closed

Avatar użytkownika
Pawel W.
Brygadzista
 
Posty: 112
Dołączył(a): 11 kwi 2008 11:57
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1998 Pb 140KM
2008, Optimum+

24 lut 2009 11:07

sensor napisał(a):4. nie zaciągać rcznego -można ale nie zapominajmy że nieużywany organ zanika :twisted:


Ta sugestia przy automatycznej skrzyni biegów raczej odpada ;-).
Obrazek
Ecodriving rules!

Następna strona
Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl