jaki bagażnik na rowery??

Dodatkowe wyposażenie... / Accesories and additional equipment ...

Moderator: Żandarmeria

EMWU
Asystent Kierownika
 
Posty: 335
Dołączył(a): 02 wrz 2007 20:59
Lokalizacja: Przemyśl

17 kwi 2008 20:10

zajcol napisał(a):Ja wożę rowery na takim bagażniku.

Obrazek

Wady:
-coś trzeba zrobić z przednim kołem (albo wieźć w bagażniku albo kupić osobny stojak dachowy na koło)
-trzeba się pierdzielić troche przy składaniu roweru (szczególnie przy hamulcach tarczowych

Zalety:
-super sztywne połaczenie roweru z bagażnikiem
-niższy profil całego zestawu
-brak kontaktu z ramą - przy potrójnie cieniowanych rurach szkoda ryzykować uszkodzenia od ramienia bagażnika (pomijając już np rysy)


no tak - też się nad takim zastanawiałem. ale ma w/g mnie ma jedną wadę, która przynajmniej u mnie jest decydująca - trzeba odpiąć przednie kółka. jak wiozę 2 rowery /a tak najczęściej jest/ to nie ma co zrobić z dwoma kołami. bagaż bardzo nieporęczny i trudno go upchać gdziekolwiek bez znacznej straty przestrzeni bagażowej, a do środka na tylne siedzenie też nie lubię kłaść kół /zresztą wracając z wypadu często są bardzo zabłocone/ jak jedziemy na kilka dni w góry pojeździć na rowerkach i zbieramy plecaki, kaski, kurtki... etc. etc. to ciężko by było znaleźć miejsce na dwa koła w bagażniku. natomiast co do stabilności to mimo wszystko uważam, że porządny standardowy bagażnik rowerowy /bez ściągania przedniego koła/ i odpowiednio zamontowany na nim rower to zero problemów .... ZERO (tak do 100 km/h)

AUTOR WĄTKU
zajcol
 

17 kwi 2008 20:19

można kupić osobny stojak na koło np taki:
http://www.hossa.pl/p,pl,br-tr-uk,uchwyt+kola+trans.html
Wtedy koła jadą obok rowerów na dachu.

Aha, zaletą takiego bagażnika jest też jego cena - około 100zł

EMWU
Asystent Kierownika
 
Posty: 335
Dołączył(a): 02 wrz 2007 20:59
Lokalizacja: Przemyśl

17 kwi 2008 20:42

zajcol napisał(a):można kupić osobny stojak na koło np taki:
http://www.hossa.pl/p,pl,br-tr-uk,uchwy ... trans.html
Wtedy koła jadą obok rowerów na dachu.

Aha, zaletą takiego bagażnika jest też jego cena - około 100zł


A to już lepiej - kółka mogą podróżować na dachu. Ale i tak jak dla mnie za dużo zabawy - tym bardziej, że od lat wożę bike'i na dachu w standardowych acz firmowych bagażnikach i nigdy nie miałem problemów.

mojemu kumplowi spadł nowiutki SCOTT z dachu uszkadzając przy tym furkę - ALE... nie zapiął pasków na koła - twierdząc, że po mieście nie trzeba...

Avatar użytkownika
abes99
Asystent Kierownika
 
Posty: 212
Dołączył(a): 05 paź 2007 14:30
Lokalizacja: SRC
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: Hyundai i30 / 1,6MPI (120KM) / LPG / Comfort / '12

22 kwi 2008 22:53

I jak? Kupił już ktoś coś? Ja się ciągle waham, a pierwsza majówka za pasem, więc trzeba by się w końcu na coś zdecydować. Zastanawiam się nad dwoma wariantami:
1) na dach:
- prosty bagażnik stalowy, prawdopodobnie nie będzie zbyt często używany, więc nie wiem czy jest sens ładować się w koszty i kupować aluminiowy (praktycznie 2x droższy, dodatkowe śruby mocujące itd.). Dodatkowo do stalowego mam box (trumnę), którego się nie da zamontować na aluminiowe belki....
Obrazek
- trzy uchwyty, np. takie albo takie
Obrazek Obrazek

2) na tylną klapę bagażnika
- Padowa 3 po raz pierwszy, Padowa 3 po raz drugi
Obrazek
- Thule ClipOn - tylko nie wiem który model - 9103/9104, bo w katalogu nie ma Ceed'a :(
Obrazek

Podsumowując:
- planuję na to montaż trzech rowerów: kółka 28", 26", 24" :)
- plusem na dach jest to, że można do niego ew. zamontować box jadąc na narty (choć z drugiej strony jadąc w zestawie 2+1 na 2 tygodnie w góry - 3 pary nart w pokrowcu spokojnie się mieszczą w środku), sporym minusem jest trudność montażu samego bagażnika jak i samych rowerów (żona czasami sama z małą jeździ, więc może sobie nie poradzić z wrzuceniem rowerów na dach), no i trudniej zdemontować szybko całe ustrojstwo, a jakoś nie widzi mi się jeżdżenie na co dzień z takim kompletem na dachu...
- co do bagażnika na klapę to przeczytałem wasze negatywne opinie, ale dalej się łamię. Plusem na pewno jest prostszy montaż, żonka powinna sobie poradzić z montażem rowerów sama (nie zawsze jest możliwość żebym jechał z nimi), w razie czego nie ma problemu żeby go przerzucić do Felki. Tylko teraz ew. który: Thule czy ten Padowa? Na stronie Thule nie pisze, który podejdzie do Ceed'a. Wydaje mi się, że ma też niżej montowane rowery (w sumie to chyba są tylko zawieszone), więc bardziej prawdopodobne, że będzie zasłaniał tablicę i światła. Ten Padowa ma rynienki na ustawienie roweru i wydaje mi się, że są one wyżej montowane, czyli może nie będą nic zasłaniać? Nie chce mi się bawić w jakieś dodatkowe światełka czy tablice rejestracyjne. A jednocześnie chciałbym, żeby ew. żonka sobie sama poradziła z wstawieniem tam dwóch rowerów i mogła z małą pojechać gdzieś do lasu pośmigać.

Proszę, poradźcie coś, bo jestem w kropce, a w sumie musiałbym już coś zamówić. Wszystkie uwagi będą brane pod uwagę, może ktoś ma/używał tą "Padową", bo nad nią się najbardziej zastanawiam??
Narka i pozdruffka, abes99
:: Hultaj i30 1.6MPI, '12, Comfort, LPG STAG 300 Premium
:: była Kia Cee'd 1.6MPI, '07, Optimum + ESP, A/C

AUTOR WĄTKU
bastula
 

27 kwi 2008 16:24

Przychylam się do pytania. Ktoś już jeździ z bagażnikiem w hatchbacku? Jaki? W jakiej cenie? Jak się sprawuje?
dzięki za info.

AUTOR WĄTKU
wilam
 

01 maja 2008 20:30

W poprzednim aucie (Ford Fiesta) używałem bagażnik na tylną klapę jakiejś polskiej firmy, mocowany paskami. Sprawował się dobrze, jedynie po przejechaniu pierwszych kilkunastu km trzeba trochę ponaciągać paski i jest ok. W Fieście jeszcze dodatkowo dość mocno rowery wystawały na boki. Ogólnie jak dla mnie to dość dobre i tanie rozwiązanie (fakt też, że nie mam jakiś super rowerów i nie jeździłem z bagażnikiem w jakieś długie trasy - do 60km). Do cee'da jeszcze nie montowałem także nie wiem jak będzie się sprawował.
A'propos przewożenia rowerów to w cee'dzie udało mi się przewieść dwa rowery 26' w kabinie i to bez zdejmowania przednich kół :)

AUTOR WĄTKU
adamg29
 

18 sty 2009 21:20

Sporo jeżdżę z rowerami - ostatnie wakacje to 6000km. Jeździłem i z bagażnikiem dachowym i z platformą na hak. Zdecydowanie lepsze jest to drugie rozwiązanie:
- duuużo mniejszy opór powietrza - lepsze osiągi, mniejsze spalanie
- praktycznie zero hałasu (z rowerami na dachu jazda autostradami to massakra)
- łatwiejszy montaż
- możliwość parkowania w garażu i parkingach podziemnych

Platforma ma swoją tablicę rejestracyjną i oświetlenie, więc to nie problem. Jedna ważna sprawa przy wyborze platformy - musi być odchylana - zapewni to dostęp do bagażnika.

Z wad: utrudnione manewrowanie - samochód jest sporo dłuższy, do tego czujniki parkowania nie działają (chyba, że komuś chce się bawić i przepnie je na platformę).

Podsumowując - na krótki wypad 100-200km - może być bagażnik na dachu, ale dłuższa wycieczka - tylko na haku.

EMWU
Asystent Kierownika
 
Posty: 335
Dołączył(a): 02 wrz 2007 20:59
Lokalizacja: Przemyśl

18 sty 2009 22:06

zgoda co do aspektu aerodynamiczności na haku - mniejszy hałas, mniejsze spalanie, możliwość jazdy z większymi prędkościami.

jednak są minusy /dla mnie dyskwalifikujące bagażniki montowane na hak/

- w/g polskiego prawa tablica rejestracyjna nie może być przysłonięta - można za to dostać mandat. Równocześnie niezgodne z prawem jest odkręcenie tablicy i przykracanie jej do bagażnika. Jest to jakby integralna część auta dopuszczonego do ruchu. A więc w polskich warunkach jazda z takim bagażnikiem jest po prostu niezgodna z obowiązującymi przepisami prawa. To po pierwsze.

Po drugie - szczerze mówiąc nie chciałoby mi się za każdym razem przykręcać i odkręcać tablicy - nawet jeśli byłoby to dopuszczalne

Po trzecie - każdy wie, co się dzieje z tylną częścią hatchback'a podczas jazdy w deszczu lub po ulicach na których zalega cienka warstwa błota, brudu /czasem jadąc przez wieś jest to coś zgoła innego - powiedzmy organicznego/ wszystko ląduje na tylnej szybie i klapie... za bardzo kocham swój rower, żeby mu to zrobić.

Po czwarte - utrudniony dostęp do bagażnika

Po piąte - bardzo często jest tak /uczciwie powiem, że nie wiem czy we wszystkich przypadkach/ że tego typu bagażniki obciążają znacznie tylną klapę /jej zawiasy/ lub wspierają się o nią /wtedy istnieje jakieś mniejsze czy większe ryzyko porysowania klapy/

W pewnym sensie zgadzam się z argumentem większej prędkości z bagażnikiem "na hak" - jednak nie do końca. W ostatnie wakacje jechałem z rowerami na dachu z Przemyśla do Szklarskiej Poręby /ok 650 km w jedną stronę/ prędkość 120/130 nie stanowi żadnego problemu - fakt poszaleć nie można - ale i tak nie jest to jakieś wyjątkowo ślimacze tempo - można spokojnie i bezpiecznie dojechać.

Jednak w porównaniu z 6000 km Kolegi - to moje 1500 z bagażnikiem na dachu wydaje się być niczym :) ;) i tu rozumiem argumentację za bagażnikami "na klapę". Choć w moim przypadku lepsza jest opcja "na dachu"

AUTOR WĄTKU
adamg29
 

19 sty 2009 17:50

Małe sprostowanie - chodzi mi o bagażnik na hak, a nie na klapę - te na klapę rzeczywiście są do niczego - przede wszystkim obcierają lakier na klapie i uniemożliwiają korzystanie z bagażnika - żadnej z tych wad nie ma bagażnik na hak.

Co do tablic rejestracyjnych - można kupić na allegro tablice "ślubne" z numerem rejestracyjnym i zamontować na stałe - nic nie trzeba przekładać. Żaden policjant się nie przyczepi - po całej Europie kierowcy tak jeżdżą - Austriacy, Niemcy, Francuzi, Holendrzy - w większości mają tektury z napisanym mazakiem numerem rej. Pięknie wydrukowana tablica z numerem wygląda przy tym rewelacyjnie.

Co do brudu.... Zawsze przed podróżą oklejam folią siodełko i kierownicę. Resztę wystarczy przetrzeć szmatą i jest ok. Z rowerami na haku powietrze trochę inaczej opływa samochód i ani tylna klapa ani rowery nie są specjalne zafajdane.

Co do prędkości - zgadzam się, że można jechać 120/130 z rowerami na dachu. Sam tak jeździłem. Tyle że jest to a) głośne b) paliwożerne. Więc po co? ;-)

AUTOR WĄTKU
_soma_
 

Re: jaki bagażnik na rowery??

06 cze 2010 22:38

Witam,

upłynęło już sporo czasu od wpisów na tym wątku. Podzielcie się swoimi uwagami - jestem przed zakupem bagażnika, nie wiem co wybrać.

Pozdrawiam

AUTOR WĄTKU
adamg29
 

Re: jaki bagażnik na rowery??

07 cze 2010 08:22

Sporo czasu upłynęło, ale prawa fizyki się nie zmieniły, stąd podtrzymuję to co napisane powyżej :)

AUTOR WĄTKU
Robson23
 

Re: jaki bagażnik na rowery??

07 cze 2010 20:14

Ja do tej pory również używałem bagażnika dachowego i najgorsze dla mnie były zawsze zakładanie i zdejmowanie tych rowerów (trekkingowe, 28") :evil:
Dlatego ostatnio zaciekawiło mnie takie rozwiązanie - bagażnik z obrotowa konstrukcją. Ciekawe, co o tym powiecie:

http://sagner.pl/

Tu jest link do prezentacji:
http://www.youtube.com/watch?v=dyGXoYfT7XU&feature=player_embedded

Nie czuję się w tym temacie zbyt mocno - może jakiś specjalista-pasjonat się wypowie (a może ktoś już ma taki bagażnik?) :roll:

AUTOR WĄTKU
_soma_
 

Re: jaki bagażnik na rowery??

08 cze 2010 18:24

kupiłbym bagażnik dachowy, ale ... nie wiem czy dam radę z wrzuceniem roweru na górę, jestem niski :)
podobaja mi sie bagazniki na tyl, ale tam jest problem świateł :)
no i nadal nie wiem

ciekawy jest ten sagner, musze poczytać

http://www.youtube.com/watch?v=pkOjE0TO ... re=related

pozdrawiam

AUTOR WĄTKU
rafostry
 

Re: jaki bagażnik na rowery??

09 cze 2010 07:33

W zeszłym roku były takie bagażniki w Norauto, może jeszcze są w niektórych sklepach.
Tu link do starej gazetki promocyjnej z tym bagażnikiem -> http://www.norauto.pl/gazetka/gazetka062009.pdf

miszaw
Klubowicz
 
Posty: 62
Dołączył(a): 20 cze 2011 21:17
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka

Re: jaki bagażnik na rowery??

17 mar 2012 23:42

Noszę się z zamiarem zakupu bagażnika dachowego na rowery - po intensywnych poszukiwaniach wymyśliłem:

Baza:
Amos-Bis - http://allegro.pl/bagaznik-aluminiowy-k ... 03089.html za 285 zł
lub
InterPack (a raczek Automaxi) - http://allegro.pl/bagaznik-bazowy-kia-c ... 34051.html za 448 zł

Zastanawia mnie jedynie czy warto dorzucić do InterPacka czy raczej jakoś i stabilność wymienionych dwóch jest podobna.

Uchwyty do roweru:
http://allegro.pl/taurus-sprint-uchwyt- ... 54817.html - za 149 zł szt. + adapter 16 zł do montażu na wsuwkę T.

Co myślicie o takim zestawie? Planuję kilka wyjazdów w roku - ale raczej dłuższe trasy po ok. 400 km w jedną stronę.
Procek 2.0 CRDI Optimum+ 08'

AUTOR WĄTKU
hacker
 

Re: jaki bagażnik na rowery??

17 mar 2012 23:52

To teraz 150 zł kosztuje taki badziewiasty uchwyt na rower?! Takie coś to ja za 50zł swego czasu kupowałem ^^ Jeśli chcesz robić dłuższe trasy to może warto zainwestować w coś lepszego?

miszaw
Klubowicz
 
Posty: 62
Dołączył(a): 20 cze 2011 21:17
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka

Re: jaki bagażnik na rowery??

17 mar 2012 23:57

Szczerze to przyglądałem się różnym rozwiązaniem wpierw w necie - dziś byłem to oglądać - w zasadzie to bardzo podobne konstrukcje i rewelacje w stylu łatwe zapięcie czy kręcenie gałką przy podstawie to jakoś do mnie nie przemawia (oczywiście wraz ze znacząco rosnącą ceną) - zwracałem uwagę na pełną rynnę aby rower stabilnie stał - tutaj jest jak znalazł.

A to ponoć jakaś nowa wersja uchwytu. Możesz zaproponować coś konkretnego? Piszesz, że kupowałeś - a z jakimi teraz jeździsz?
Procek 2.0 CRDI Optimum+ 08'

AUTOR WĄTKU
hacker
 

Re: jaki bagażnik na rowery??

18 mar 2012 00:20

Mam THULE 532 FreeRide i THULE PRORIDE 591. Obydwa są ok, jestem zadowolony, a raczej byłem, bo od ok 2 lat przestałem jeździć z rowerami na dachu. Ten pierwszy lepszy ze względu na niemożliwość wysunięcia się ramy w bok.
Co do tego, który Ty zlinkowałeś to na 90% ta śruba zniszczy Ci ramę rowerową.
Miałem przygodę z tanimi uchwytami, przy max 70km/h na zakręcie rower po prostu z niego wypadł :| i zawisł sobie obok auta na 2 taśmach trzymających koła. Średnio miłe doświadczenie.
Jak przyglądasz się mocowaniom to zwróć jeszcze uwagę jakie rowery będziesz chciał wozić. Mi się jeden ledwo udawało zapiąć ze względu na specyficzną konstrukcję ramy. :)

AUTOR WĄTKU
kozlp
 

Re: jaki bagażnik na rowery??

19 mar 2012 13:22

Polecam bo użytkuje Atera Giro

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6871
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: jaki bagażnik na rowery??

19 mar 2012 22:19

Bagażnik, tak jak rozrusznik serca (choć w tym się nie orientuję :ha ), nie może być tani, .. Mojemu ojcu kiedyś odpadł z dachu cały bagażnik z dwoma rowerami przy 70km/h na prostej drodze... Bogu dziękować że nikt za nami nie jechał..
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Akcesoria i wyposażenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl