Czarny olej, jasny olej ...

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
ronnie21
 

30 kwi 2008 22:23

ja sie podpisuje:)

przelecialem 3 000 km i dzisiaj jak sprawdzalem olej przed jutrzejsza trasa to tez byl jasny i ciezko bylo okreslic na bagnecie jego poziom

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

30 kwi 2008 22:57

Jakim olejem zalany jest silnik, fabrycznym czy innym? Jaki przebieg?

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

30 kwi 2008 23:02

Przepraszam z rozpędu nie przeczytałem posta do końca. Przebieg już wiem jaki jest. Pozostaje pytanie jaki olej silnikowy?

AUTOR WĄTKU
pioteer
 

Re: Czarny olej, jasny olej ...

30 kwi 2008 23:12

Robeq napisał(a): "Niestety", olej jasny, jak roslinny w Biedronce.


Moim skromnym zdaniem to nie jest powod do radosci, wyglada, ze olej w Twoim silniku ma slabe wlasnosci myjace...Im jasniejszy olej tym wiecej pozostalosci produktow spalania zostaje w silniku...

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

30 kwi 2008 23:21

Robeq napisał(a):
mark napisał(a):Jakim olejem zalany jest silnik, fabrycznym czy innym? Jaki przebieg?


Jezeli pytasz mnie, to fabrycznym z przebiegiem 1,5k (pisalem). A jakim? CH-G-W (ch... go wie). Podobno castrol (z innych watkow), podobno inny leja, podobno mineralny, podobno ....
Podobnosci mozna mnozyc. Dopoki ktos nie pozna miska, ktory tam pracuje na zmiany przy tasmie, to "urban legend" bedzie wciaz zywa.


Jeżeli jest to olej zalany w fabryce, to będzie jasny po takim przebiegu. U mnie było podobnie. Natomiast po wymianie, ciemnieje bardzo szybko. Co do km to nie zauważyłem.
Pozdr

AUTOR WĄTKU
Robeq
 

Re: Czarny olej, jasny olej ...

30 kwi 2008 23:28

pioteer napisał(a):
Moim skromnym zdaniem to nie jest powod do radosci, wyglada, ze olej w Twoim silniku ma slabe wlasnosci myjace...Im jasniejszy olej tym wiecej pozostalosci produktow spalania zostaje w silniku...


Ale ja sie nie raduje. Po prostu zadalem otwarte pytanie.
Olej majacy "wlasnosci myjace", jak okresliles wciaz krazy w kanalikach silnika. I niesie z soba caly syf "umyty". Potrafisz okreslic ilosc wymian (krazen oleju) w jednosce czasu? Ja nie potrafie.

AUTOR WĄTKU
pioteer
 

Re: Czarny olej, jasny olej ...

01 maja 2008 01:14

Robeq napisał(a):Olej majacy "wlasnosci myjace", jak okresliles wciaz krazy w kanalikach silnika. I niesie z soba caly syf "umyty". Potrafisz okreslic ilosc wymian (krazen oleju) w jednosce czasu? Ja nie potrafie.


W zadnym przypadku nie jestem specjalista od oleju, ale wydaje sie ze ten ciemny przy kazdym obiegu zostawia cos w filtrze(te grubsze brudy;-), a przy wymianie pozbywasz sie go calkiem z silnika...
Mowie z wlasnych obserwacji, ze dobre oleje syntetyczne krotko po wlaniu do silnika wygladaja jak dawne mineraly przy wymianie(tz. sa bardzo ciemne, wrecz czarne;D)
Wiecej bedziesz mogl sie dowiedziec o swoim oleju, gdy bedziesz go wymienial - jesli bedzie rownie jasny np. po 10tys to wydaje sie ze jest to gorsza opcja, bo oznacza pewnie, ze brud zostal w silniku...

pozdr.piotr

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6556
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

01 maja 2008 05:57

Nie przejmuj się, po 1,5 kkm olej może być jeszcze jasny. Nawet podczas wymiany to nie musi być czarna smoła tylko np "dziewczyny lubią brąz". Tak już jest w nowych silnikach 8-)
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
KZ
 

Re: Czarny olej, jasny olej ...

01 maja 2008 12:50

pioteer napisał(a):
Mowie z wlasnych obserwacji, ze dobre oleje syntetyczne krotko po wlaniu do silnika wygladaja jak dawne mineraly przy wymianie(tz. sa bardzo ciemne, wrecz czarne;D)


Przy silniku z większym przebiegiem - jak najbardziej. Przy nowym - zdecydowanie nie. Zawsze w nowym przez jakiś czas olej jest jasny i żadnych wniosków z tego wyciągać nie należy poza tym że w nowym silniku nie ma się od czego ubrudzić...

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

Re: Czarny olej, jasny olej ...

01 maja 2008 20:38

KZ napisał(a):
pioteer napisał(a):
Mowie z wlasnych obserwacji, ze dobre oleje syntetyczne krotko po wlaniu do silnika wygladaja jak dawne mineraly przy wymianie(tz. sa bardzo ciemne, wrecz czarne;D)


Przy silniku z większym przebiegiem - jak najbardziej. Przy nowym - zdecydowanie nie. Zawsze w nowym przez jakiś czas olej jest jasny i żadnych wniosków z tego wyciągać nie należy poza tym że w nowym silniku nie ma się od czego ubrudzić...


U mnie po drugiej wymianie oleju, przy przebiegu 12 tys km. Olej był momentalnie czarny. Samochód miał rok, więc nie był stary. Przebieg też nie duży. Olej mobil 1 esp formuła 5w-30, więc też nie najgorszy. No to dlaczego tak szybko ściemniał?

stj
Dyrektor
 
Posty: 843
Dołączył(a): 23 kwi 2008 16:44
Lokalizacja: Łódź

01 maja 2008 23:01

robeq ,wymieniaj olej jak naszybciej ,nikt nie wie jakim olejem zalewa się fabrycznie.Z własnego doświadczenia ( też tak miałem) ,po wymianie na olej docelowy,olej ten zciemniał po przebiegu rzędu 100km
SW CRDi 115 Solid Red-Nissan Qashqai+2 2.0 dci AT

AUTOR WĄTKU
Robeq
 

02 maja 2008 13:14

supertatajakuba napisał(a):robeq ,wymieniaj olej jak naszybciej ,nikt nie wie jakim olejem zalewa się fabrycznie.Z własnego doświadczenia ( też tak miałem) ,po wymianie na olej docelowy,olej ten zciemniał po przebiegu rzędu 100km

Tak tez chyba zrobie dla swietego spokoju ducha, czy tez spokoju ducha swietego :-). Pojezdze z tydzien, czyli dodatkowe 500km i umowie sie na wymiane.

AUTOR WĄTKU
vitaras
 

03 maja 2008 09:28

<span>supertatajakuba</span> napisał(a):wymieniaj olej jak naszybciej ,nikt nie wie jakim olejem zalewa się fabrycznie.

Zapewne nie żadnym badziewiem. Nie wiem czy na innych rynkach praktykuje się taką zapobiegliwość jak w Polsce i wymienia olej wcześniej niż przewiduje instrukcja. Ja nie wymieniałem i nie było konieczności dolewki przez całe 20 kkm. Mało tego, po wymianie przez jakieś 3 kkm utrzymywało się wyższe zużycie paliwa! Nie sądzę aby lali kit dając tyle gwarancji.

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

03 maja 2008 12:44

vitaras napisał(a):
<span>supertatajakuba</span> napisał(a):wymieniaj olej jak naszybciej ,nikt nie wie jakim olejem zalewa się fabrycznie.

Zapewne nie żadnym badziewiem. Nie wiem czy na innych rynkach praktykuje się taką zapobiegliwość jak w Polsce i wymienia olej wcześniej niż przewiduje instrukcja. Ja nie wymieniałem i nie było konieczności dolewki przez całe 20 kkm. Mało tego, po wymianie przez jakieś 3 kkm utrzymywało się wyższe zużycie paliwa! Nie sądzę aby lali kit dając tyle gwarancji.


Tylko dlaczego, nie ma wiarygodnej informacji, jakim olejem zalany jest silnik? W jednym ASO mówią, że mineralnym. Natomiast w innym mówią, że syntetycznym, tylko nie wiedzą jakim. Czemu to jest objęte taką tajemnicą, nie bardzo rozumiem.

AUTOR WĄTKU
KZ
 

03 maja 2008 13:00

mark napisał(a):Tylko dlaczego, nie ma wiarygodnej informacji, jakim olejem zalany jest silnik? W jednym ASO mówią, że mineralnym. Natomiast w innym mówią, że syntetycznym, tylko nie wiedzą jakim. Czemu to jest objęte taką tajemnicą, nie bardzo rozumiem.


Nie jest tajemnicą - po prostu w większości miejsc nie wiedzą a nie chcą wyjść na głupków więc wymyślają, tyle że niezależnie od siebie stąd różne wersje w różnych ASO.

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

03 maja 2008 13:35

KZ napisał(a):Nie jest tajemnicą - po prostu w większości miejsc nie wiedzą a nie chcą wyjść na głupków więc wymyślają, tyle że niezależnie od siebie stąd różne wersje w różnych ASO.


Czyli nie jest tajemnicą, tylko nie wiedzą i plotą głupoty. Każde ASO powinno wszystko wiedzieć o serwisowanym aucie. Między innymi również, jakim olejem jest zalany w fabryce silnik, skrzynia, itd. To są przecież podstawowe i istotne informacje, dla ASO i użytkownika.

rawemon
Dyrektor
 
Posty: 732
Dołączył(a): 10 paź 2007 21:40
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Mazowiecka

03 maja 2008 14:00

Przecież już było wyjaśniane - pismo z KMP, że jest zalewany syntetykiem i nie trzeba wymieniać między przeglądami.

Avatar użytkownika
Marco
Asystent Kierownika
 
Posty: 338
Dołączył(a): 20 kwi 2008 10:54
Lokalizacja: GTC
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C3 SW, 1.5 T-GDI Pb 160KM
2021, GTLine Deluxe White + Premium+AEB+7DCT

03 maja 2008 21:22

Odnośnie koloru oleju znalazłem na stronach Shell taką oto informację:

Czy kolor oleju ma jakieś znaczenie?

Kolor świeżego oleju silnikowego jest parametrem nieistotnym dla użytkownika. Jego zabarwienie zależy od rodzaju zastosowanego oleju bazowego i ilości oraz rodzaju dodatków uszlachetniających. Barwa oleju pracującego w silniku jest zależna od jego typu (benzyna, Diesel), od rodzaju stosowanego paliwa i jakości użytego oleju.

1. Olej w silniku Diesla musi być czarny, gdyż w procesie spalania oleju napędowego zawsze powstaje sadza. Dobry olej szybko dysperguje sadzę i oczywiście zabarwia się na czarno.

2. Olej w silniku z bezpośrednim wtryskiem benzyny (GDI) również szybko zabarwia się na czarno, gdyż spalanie uwarstwionej mieszanki benzyny z powietrzem (bardzo bogatej przy świecach zapłonowych) jest źródłem dużej ilości czarnych produktów rozkładu benzyny.

3. W silniku benzynowym olej przyjmuje ciemne zabarwienie wskutek zwiększajacej się z przebiegiem zawartości produktów rozkładu benzyny i olejów silnikowych gorszej jakości.

4. W przypadku stosowania gazu LPG olej może być zupełnie jasny (gdyż gaz nie rozkłada się w czasie zapłonu mieszanki na czarne produkty).

Tutaj dostępne są karty charakterystyki produktów rożnych marek http://www.omnibus-gh.pl/strona.php?grupa=60

Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl