Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'dach?

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

Jaki olej silnikowy stosujecie w swoich cee'dach?

LOTOS ECONOMIC 5W/30
76
16%
CASTROL Magnatec 5W/30; SLX 0W/30PF; EDGE
229
48%
MOBIL 1 ESP Formula 5W30 ; 5W/50
54
11%
ORLEN Platinum Maxenergy 5W/30
9
2%
VALVOLINE Synpower MST 5W/30
32
7%
AGIP synthetic PC 0W/40
1
0%
ARAL supertronic 0W/40
1
0%
ELF Solaris LSX 5W30; Excellium 5W/40
25
5%
MIDLAND Synova 5W/40
5
1%
MOTUL 8100 Eco-nergy 5W/30
48
10%
 
Liczba głosów : 480
Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

28 mar 2016 13:39

Pitrek napisał(a):Witam,
Jestem nowym użytkownikiem kia proceed 1.6 rok 2008 chciałbym zmienić olej, ale nigdzie nie ma napisane jaki był lany..przebieg auta 94 tys - autentyczny
Pozdrawiam

wlej taki jaki powinien być, jaki producent przewidział. Jak był lany 20W50 to też taki wlejesz ?
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3748
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

28 mar 2016 15:35

butter18 napisał(a):wlej taki jaki powinien być, jaki producent przewidział. Jak był lany 20W50 to też taki wlejesz ?


Jak wiadomo olei nie powinno się mieszać, więc jak w aucie był stosowany dany olej (oczywiście zgodny z książką) to nie jest wskazane skakanie z producenta na producenta bez płukanki silnika, dlatego pytanie kolegi jest zasadne. Jeżeli mu się nie uda dojść w żaden możliwy sposób jaki olej był zalany to pozostaje płukanka silnika i zalanie jakiegoś zgodnego parametrami z książką serwisową.

Dlatego ostatnio trochę dziwiły mnie posty w tym wątku typu w tym roku zalałem sobie taki w zeszłym taki, a w przyszłym zaleję taki, ale o płukance jakoś nikt nie wspomniał, a był ten temat poruszany chyba nawet w tym temacie :fiu iiam
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

28 mar 2016 16:22

czyli pierwsza Twoja linijka oznacza ze nie moge przejśćnp z Motula 5w30 na Millersa 5w30 bez płukanki ? wg mnie można, niektórzy zmieniają z półsyntetyka na syntetyka i nic sie nie dzieje, mało tego pomaga nawet wbrew obiegowym opiniom o rozszczelnianiu.
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3748
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

28 mar 2016 18:51

Wiesz jak dla mnie możesz nawet zalać słonecznikowym z pierwszego tłoczenia twój silnik :fiu drinkss , napisałem, że nie powinno się mieszać, a tym bardziej jak się nie wie co wcześniej było zalane, dlatego płukanka bezrozpuszczalnikowa lub olej do czyszczenia silnika jest wskazane w takiej sytuacji.

Tutaj parę zasad:
http://magazynauto.interia.pl/porady/ek ... nId,594231

http://platinumpro.pl/strefa-wiedzy/9/M ... 59Bciowych
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

AUTOR WĄTKU
czaru$90
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

28 mar 2016 20:10

Renegade napisał(a):Wiesz jak dla mnie możesz nawet zalać słonecznikowym z pierwszego tłoczenia twój silnik :fiu drinkss , napisałem, że nie powinno się mieszać, a tym bardziej jak się nie wie co wcześniej było zalane, dlatego płukanka bezrozpuszczalnikowa lub olej do czyszczenia silnika jest wskazane w takiej sytuacji.

Tutaj parę zasad:
http://magazynauto.interia.pl/porady/ek ... nId,594231


Sam sobie zaprzeczasz pisząc co innego, a podajesz link do źrodła o innej teorii. Dla leniwych: w artykule dopuszczalne jest uzupełnianie oleju "dolewka" olejem tej samej klasy innego producenta niż był zalany silnik. A Ty idziesz o krok dalej- wymieniając olej( resztek oleju w moim mniemaniu zostaje na pewno mniej niż pół litra) przy zmianie producenta oleju sugerujesz stosowanie płukanki? Pytanie po co? :o Równie dobrze można rozebrać silnik i przetrzeć go benzyną ekstrakcyjną.

Edit:
Odnosząc się do postu niżej Ryba4. Nie neguję, aby korzystać z usług specjalistów w ASO czy innych warsztatów bo to ich praca i w większości się na tym znają. Ale zachęcam tych co mają odrobinę chęci i minimalne warunki do samodzielnej wymiany filtrów i oleju. Ponieważ:
1. To banalnie proste
2. W żadnym serwisie nikt mi tak dokładnie nie spuści starego oleju jak ja sam(podobno teraz używają jakiś ssaków i operacja trwa 10min) a ja stawiam auto na kanał i przychodzę za 3-4h :szok
3. Jak sam kupujesz z pewnego źrodła to chociaż wiesz co lejesz, bo w beczek 200l w warsztatach może być wszystko
4. Wychodzi taniej ;)
5. Satysfakcja, że jednak coś umiesz
6. Wzmacnia więzi miedzy użytkownikiem a autem :D

kolor zielony jest zarezerwowany dla moderacji, a czerwony dla administracji, po prostu dopisz edit, można wyboldować lub dać kursywę ;) R4
Ostatnio edytowano 28 mar 2016 20:48 przez czaru$90, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6885
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

28 mar 2016 20:31

Rene w kwestiach audio jesteś dla mnie wszechwiedzący co powtarzam na każdym kroku, ale teraz to mnie rozwaliłeś... Ja też całe życie słyszałem, że na "dolewki" nie powinno się stosować oleju innego producenta, choć w krytycznej sytuacji można wlać jakikolwiek byleby się dotoczyć do serwisu, natomiast przy WYMIANIE oleju, to możesz sobie skakać z kwiatka na kwiatek, byleby był to olej o tych samych, zalecanych przez producenta samochodu, parametrach.

Pytającemu sugeruję zakupić olej taki jak wskazuje instrukcja obsługi (i nie sadź kitów, że jest nie klarowna bo to nie PoRD), jechać do serwisu i wymienić (oczywiście wraz z olejem i uszczelką korka).

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3748
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

28 mar 2016 21:53

czaru$90 napisał(a):Sam sobie zaprzeczasz pisząc co innego, a podajesz link do źrodła o innej teorii

W niczym sobie nie zaprzeczam, nie napisałem, że nie można ale ogólnie się nie zaleca.

Panowie wiem, że święta, ale ...., słowa nie napisałem tu o żadnych dolewkach w linkach są zasady dotyczące mieszania olejów, mnie chodziło tylko o wymianie oleju niewiadomego pochodzenia, bo kolega właśnie nie wie co jest zalane.

Ryba4 napisał(a):natomiast przy WYMIANIE oleju, to możesz sobie skakać z kwiatka na kwiatek, byleby był to olej o tych samych, zalecanych przez producenta samochodu, parametrach.

No właśnie, a skąd wiesz co tam było zalane i o jakich parametrach skoro właściciel sam nie umie nigdzie znaleźć takiej informacji ?

Dlatego wracam do tego co napisałem, przy zmianie oleju na inny tym bardziej nieznanego pochodzenia, zastosowałbym płukankę lub olej czyszczący, o którym wspominał w tym wątku szczur75, zresztą o płukankach też było więc, żadnych niestworzonych teorii tu nie napisałem.

Może żeby zaraz nie było to może tak: wyznaję zasadę, ze jak stosuję olej to jeden i ten sam, jeżeli zmieniać na całkiem inny (innego producenta, innej klasy ale zgodnej z normami producenta) to warto przeczyścić (płukanka lub olej czyszczący) choćby ze względów profilaktycznych i wtedy zalać nowy, bo nigdy nie wiemy jak zachowają się 2 oleje różnych producentów, mimo iż owe zasady i teoria mówią, że ważne aby parametry były te same, to nawet producent taki jak TOTAL, gwarancji nie daje.

Tutaj odpowiedź TOTALA, na zadanie pytanie odnośnie mieszania, znalezione na forum:
Każdy olej silnikowy liczących się producentów spełnia wymagania specyfikacji API i ACEA. Mieszanie olejów silnikowych spełniających takie same specyfikacje nie przedstawia na ogół żadnego zagrożenia, ale nie można zagwarantować, że otrzymany po zmieszaniu olej będzie miał dalej optymalne właściwości. Wszystkie dostępne na rynku oleje silnikowe liczących się producentów są ze sobą mieszalne (z zachowaniem zasady spełnianych specyfikacji).
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

Avatar użytkownika
Slowik8609
Dyrektor
 
Posty: 645
Dołączył(a): 14 kwi 2015 13:59
Lokalizacja: Radom
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 ON 115KM
2008, Optimum +

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

29 mar 2016 07:36

czaru$90 napisał(a):Edit:
Odnosząc się do postu niżej Ryba4. Nie neguję, aby korzystać z usług specjalistów w ASO czy innych warsztatów bo to ich praca i w większości się na tym znają. Ale zachęcam tych co mają odrobinę chęci i minimalne warunki do samodzielnej wymiany filtrów i oleju. Ponieważ:
1. To banalnie proste
2. W żadnym serwisie nikt mi tak dokładnie nie spuści starego oleju jak ja sam(podobno teraz używają jakiś ssaków i operacja trwa 10min) a ja stawiam auto na kanał i przychodzę za 3-4h :szok
3. Jak sam kupujesz z pewnego źrodła to chociaż wiesz co lejesz, bo w beczek 200l w warsztatach może być wszystko
4. Wychodzi taniej ;)
5. Satysfakcja, że jednak coś umiesz
6. Wzmacnia więzi miedzy użytkownikiem a autem :D



Zgadzam się, ale ja osobiście oleju sam nie zmieniam. Jest to banalne, ale potem jeżdżenie i szukanie firmy która mi to zutylizuje mija mi się z celem. Wymiana oleju jest na tyle tania, że jak dla mnie szkoda zachodu. No i nie mam kanału, a pod blokiem wchodzić pod auto to średnia przyjemność.
Obrazek

Obrazek

Benik
Dopiero co...
 
Posty: 7
Dołączył(a): 27 lut 2016 16:26
Lokalizacja: Rumia / Trójmiasto
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C2 SW, 1.6 ON 128KM
2014, Wersja Spirit - Full opcja

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

29 mar 2016 11:06

Witam
Mam pytanie o olej a raczej firmę bo czytajac o poradach plukania zglupialem.
Mam sprowadzone auto ani w ksiazce z Aso ani z na tabliczce nie ma jaki byl lany tylko ze 5w30 jest tylko naklejka ze Kia zaleca Shell Helix moze dlatego ze auto z Holandi i tam bylo w Aso serwisowane do przebiegu 185.000 obecnie mam 199.000 chce zmienic filtry olej i przy tym przebiegu i nie wiedzac co bylo lane co zalecacie wiem ze musi byc Acea C3 bo mam DPF ale Motul czy trzymac sie Shella czy cos innego?

AUTOR WĄTKU
czaru$90
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

29 mar 2016 12:12

Możesz zrobić nawet wyliczankę albo wybrać po kolorze opakowania jaki Ci się spodoba w klasie lepkości 5W30 spelnijący wymagania oleju deklarowanego przez producenta lub wyższe. Nie ma chyba organizacji która przeprowadziłaby niezależny test na większości olejach wiodących producentów. Wiec wszystkie teorie: "zalałem Castrola i turbina padła po 2 tygodniach, albo na motulu ciszej chodzi silnik" Są subiektywne i nie muszą mieć związku z wyborem oleju konkretnego producenta. Oleje w ponad 80% składają się z bazy a pozostała część dodatków to pilnie strzeżone technologie przez producentów. Ważne aby olej był oryginalny ale tego nawet nie jesteś w stanie sprawdzić wiec kieruj się raczej zaufanymi sklepami motoryzacyjnymi.
ps. Zalewając każdy nowy olej zauważyłem cichszą pracę silnika niż już przepracowanego, ale to też jest moja subiektywna ocena ;)

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

29 mar 2016 19:35

Zawieszka jest z luquiy moly czy jakoś tak szkoda ze ten palant w DE nie napisał jaki zalal... Jak zmieniał auto miałem serwisowane tylko do 55k potem już wpisów nie ma zobaczę jeszcze raz dokładnie Książke serwisową.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

domin81
Przedszkolak
 
Posty: 28
Dołączył(a): 05 mar 2016 19:58
Lokalizacja: lędziny
Grupa: GOP- Górny Śląsk

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

30 mar 2016 19:53

Ja mam ceed z dpf i stosuje shell Helix ultra 5w30
ACEA 3 Taki jest u mnie w instrukcji zalecan
A dokładniej to olej shell o parametrach ACEA 3

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4200
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

31 mar 2016 04:27

A o normie C3 tam nic nie pisali?
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Avatar użytkownika
gaugan
Asystent Kierownika
 
Posty: 261
Dołączył(a): 19 lip 2015 07:50
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

31 mar 2016 19:21

Ja własnie dokupiłem litrową bańkę (całkiem spoko - 45 zł) i jutro u kumpla zalewam po raz drugi Millersa. Z ciekawości pytanie dla użytkowników w/w - jaki filtr stosujecie? Podobno Ci do Millersa zalecają Manna (tak mi powiedzieli w autoryzowanym punkcie).
Obrazek
Jestem panem każdej wsi bo mam kije w el pi dżi.

AUTOR WĄTKU
czaru$90
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

31 mar 2016 21:01

Dobry zwyczaj gaugan podawać ceny. :ok Ja za 4l castrol Edge 5W30 płaciłem 112zł. Co do filtra oleju to jak dobrze pamietam nie ma dużej różnicy cenowej miedzy rożnymi producentami wiec jeśli filtr nawet zamiennik jest produkowany przez firmę która nie istnieje od wczoraj na rynku można stosować- takie moje zdanie. Przecież to tylko filtr. Mam CRDi skróciłem czasy wymian z 30 do 15kkm, wiec nawet najtańszy powinien zapewnić skuteczne filtrowanie oleju w tym czasie. Większa rozbiezność jest z filtrem paliwa gdzie ceny filtrów zawierały się w przedziale 40-140PLN. :szok
Ostatnio edytowano 10 kwi 2016 21:33 przez czaru$90, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
gaugan
Asystent Kierownika
 
Posty: 261
Dołączył(a): 19 lip 2015 07:50
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

31 mar 2016 21:14

Przecież podałem, zresztą pojawiały się już w tym temacie :fiu
Ja wymieniam co 10 tys, o filtr pytałem z ciekawości.
Obrazek
Jestem panem każdej wsi bo mam kije w el pi dżi.

AUTOR WĄTKU
Tomasz
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

10 kwi 2016 11:21

Tydzień temu wymiana z Motula X-Clean 5w30 na Total QUARTZ INEO LONG LIFE 5W30. Nie zauważyłem żadnej różnicy w pracy silnika.

AUTOR WĄTKU
Zuzu_PL
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

16 kwi 2016 16:46

Ja nie wiem jaki miałem olej wcześniej zalany (5w30 jedynie napis na zawieszce, a tutaj to raczej castrol czy tam shell )
Zalałem Millers-em i silnik nie protestował, teraz znowu millers EElonglife C3 5w30, ( 209PLN 5l na zmienolej.pl, oleju szukałem parę dni po forach i ludzie polecali przy różnych markach ten serwis, w dwie minuty miałem odpowiedź co i jak. Polecam)
do tego płukanka millersa (placebo nie placebo leje) filtry knecht.

No i millers głownie dlatego że jest pewność oryginału

edit: no i ankieta jest do życi bo nie ma "mojego" oleju lub chociaż opcji inny.

AUTOR WĄTKU
mak58
 

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

17 kwi 2016 11:29

Witam.
Widzę ze jako jedyny (może tak nie jest) ale jak pokazuje zestawienie na forum używam oleju Shell Helix Ultra ECT C3 5W-30. Jest on rekomendowany do Kia jest to już moja 8 wymiana tego oleju i jestem z niego bardzo zadowolony.
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Jaki olej silnikowy zalecacie/stosujecie w swoich cee'da

17 kwi 2016 21:53

Ja mam zalane castrolem 5w30 ? - mechanik powiedział że ten olej też jest przewidziany przez producenta ? - czy mylił się ?
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl