Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
hapol
Kierownik
 
Posty: 433
Dołączył(a): 06 lip 2010 21:54
Lokalizacja: małopolska

Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

26 lis 2012 20:26

Nie wiem czy dobry dział więc jak by coś to proszę moderatorów i interwencję :)

Stan faktyczny:

1. Przedsiębiorca X kupił samochód na firmę, odliczył VAT i wprowadził samochód w środki trwałe. Użytkował go przez niecałe 2 lata
2. Po tym czasie wynajął samochód przedsiębiorcy Y (czyli JA), który jest zwolniony z vatu. Y użytkuje pojazd, zgodnie z umową ponosi wszelkie koszty eksploatacji, serwisów, napraw itp itd. Samochód rozlicza w swoich kosztach na podstawie tzw kilometrówki.

Kilka dni temu inny uczestnik ruchu spowodował szkodę komunikacyjną na tym samochodzie. Oczywiście użytkownikiem pojazdu wtedy był Y. Ubezpieczenie będzie wypłacane z OC sprawcy.

I teraz zasadnicze pytanie. W jakiej kwocie powinno być wypłacone odszkodowanie: netto czy brutto?

Towarzystwo się upiera, że netto bo samochód jest w środkach trwałych i został z niego VAT odliczony.

Natomiast samochód został wynajęty innemu przedsiębiorcy, który jest zwolniony z vatu i wypłata kwoty netto spowoduje, że Y będzie musiał zapłacić vat, którego nie odzyska - czyli jeszcze dopłaci do tej szkody.

Wg księgowej powinna być kwota brutto bo ja użytkuje pojazd i to ja ponoszę koszty naprawy.

Czy ktoś się spotkał z taką sytuacją?
pro_ceed, Comfort+, CRDi 1,6 115KM, czarny metalik, 2009 (wersja modelowa 2010)

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5407
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

26 lis 2012 20:56

Odszkodowanie idzie dla właściciela auta a nie jego użytkownika. Czyli netto...ale głowy nie dam B)
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6556
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

26 lis 2012 21:27

hapol napisał(a):I teraz zasadnicze pytanie. W jakiej kwocie powinno być wypłacone odszkodowanie: netto czy brutto?


Odszkodowanie wypłaca się właścicielowi pojazdu a nie użytkownikowi, wynajmującemu, złodziejowi, etc. Wyobrażasz sobie, że jedziesz do jakiegoś miasta, wypożyczasz auto z wypożyczalni, jest dzwon i jako wynajmujący dostaje odszkodowanie? Majątek bym zbił na takim rozwiązaniu. A księgowa niedouczona, bo pomyliła likwidację szkody z naprawa auta - podobne, ale różne pojęcia.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
hapol
Kierownik
 
Posty: 433
Dołączył(a): 06 lip 2010 21:54
Lokalizacja: małopolska

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

26 lis 2012 21:56

Ok a co jak szkodę likwiduję ja?

Poza tym to nie jest najem krótkoterminowy (tak jak w wypożyczalniach samochodów) tylko długoterminowy.
Rozumiem, że w przypadku szkody całkowitej, kasacji auta to pieniądze idą do właściciela - ale ma pieniądze i nie ma auta.

A tutaj jest tak, że ja użytkuję samochód, ja likwiduję szkodę i jeszcze muszę dopłacić VAT do tej szkody z własnej kieszeni.

Nie bardzo mi to pasuje więc szukam zaczepienia :P
pro_ceed, Comfort+, CRDi 1,6 115KM, czarny metalik, 2009 (wersja modelowa 2010)

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6556
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

26 lis 2012 23:06

Odszkodowanie należy się temu, na kogo jest polisa - czy jest wystawiona na Ciebie? Podejrzewam że nie, więc nie jestes stroną w postępowaniu likwidacyjnym. I nie ma tu znaczenia, jaka umowa wiąże Cię w kwestii posiadania auta z właścicielem, nie ma też znaczenia długość najmu - jak wynajme mieszkanie a ono się spali to co - kasę za mieszkanie ma dostać wynajmujący, bo ma umowę długoterminową? A czemu szkody nie chce likwidować właściciel auta? Ty masz ponosic koszty eksploatacji i napraw bieżacych, wynikających z normalnej eksploatacji, a nie napraw powypadkowych.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6885
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

26 lis 2012 23:17

Dokładnie tak jak koledzy mówią to się nie będę produkował. Hapol koledzy mają rację ;) I to właściciel auta ma zlikwidować szkodę a nie użytkownik.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
hapol
Kierownik
 
Posty: 433
Dołączył(a): 06 lip 2010 21:54
Lokalizacja: małopolska

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

26 lis 2012 23:48

pioter napisał(a):Odszkodowanie należy się temu, na kogo jest polisa - czy jest wystawiona na Ciebie?

To nie jest z AC tylko z OC sprawcy. Więc chyba coś gdzieś pomyliłeś albo skrót myślowy zastosowałeś ;)

pioter napisał(a):Podejrzewam że nie, więc nie jestes stroną w postępowaniu likwidacyjnym. I nie ma tu znaczenia, jaka umowa wiąże Cię w kwestii posiadania auta z właścicielem, nie ma też znaczenia długość najmu - jak wynajme mieszkanie a ono się spali to co - kasę za mieszkanie ma dostać wynajmujący, bo ma umowę długoterminową?

Ja bym tu rozróżnił szkodę całkowitą a częściową ale pewnie nie jest to rozróżnione w przepisach więc to co piszesz jest ok

A czemu szkody nie chce likwidować właściciel auta? Ty masz ponosic koszty eksploatacji i napraw bieżacych, wynikających z normalnej eksploatacji, a nie napraw powypadkowych.

na chłopski rozum to nie właściciel użytkuje i eksploatuje samochód więc nie on likwiduje szkodę
ale nie pierwszy raz chłopski rozum rozmija się z przepisami :P

Ryba4 napisał(a):Dokładnie tak jak koledzy mówią to się nie będę produkował. Hapol koledzy mają rację ;) I to właściciel auta ma zlikwidować szkodę a nie użytkownik.

No i pewnie tak będzie zrobione.

Będzie trzeba rozwiązać tylko kolejny problem - samochód zastępczy. Jak właściciel będzie likwidował szkodę to na niego będzie samochód zastępczy - a w tedy nie wliczę sobie kosztów eksploatacji (głównie paliwa) w koszty.
Będzie trzeba pozawierać dodatkowe umowy w tym zapis, że można samochód zastępczy przekazać dalej. I jak to zrobić aby skarbówka się nie doczepiła w darmowe przekazywanie. Może do rana przyśnią mi się odpowiednie zapisy aby to rozwiązać ;)
pro_ceed, Comfort+, CRDi 1,6 115KM, czarny metalik, 2009 (wersja modelowa 2010)

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6556
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

27 lis 2012 06:22

hapol napisał(a):To nie jest z AC tylko z OC sprawcy. Więc chyba coś gdzieś pomyliłeś albo skrót myślowy zastosowałeś


Chodzi o to, kto jest właścicielem. Polisa jest na firmę X, więc to ona jest w świetle prawa właścicielem auta i toi jej przysługuje odszkodowanie. Zauważ, że np. w przypadku leasingu też o wszystko ze szkodami musisz pisać do leasingodawcy, bo leasingobiorca nie jest stroną w postepowaniau - to, że jeździ, bierze faktury, tankuje, naprawia, etc. nie czyni go osobą uprawniona do odszkodowania.

hapol napisał(a):na chłopski rozum to nie właściciel użytkuje i eksploatuje samochód więc nie on likwiduje szkodę
ale nie pierwszy raz chłopski rozum rozmija się z przepisami :P


No właśnie się mija, powtarzam jak mantrę - zgodnie z obowiązujacym prawem to właścicielowi rzeczy przysługuje prawo dochodzenia należności z odszkodowania a nie najemcy.

hapol napisał(a):Będzie trzeba rozwiązać tylko kolejny problem - samochód zastępczy


Napiszecie po prostu krótkookresową umowę najmu - w czym problem?
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
hapol
Kierownik
 
Posty: 433
Dołączył(a): 06 lip 2010 21:54
Lokalizacja: małopolska

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

27 lis 2012 07:32

pioter napisał(a):
hapol napisał(a):Będzie trzeba rozwiązać tylko kolejny problem - samochód zastępczy


Napiszecie po prostu krótkookresową umowę najmu - w czym problem?


1. trzeba przypilnować aby w umowie samochodu zastępczego był zapis, że można go podnająć/przekazać os. trzecim
2. krótkoterminowa umowa najmu odpada bo dlaczego mam za to jeszcze płacić a do tego powstał by przychód do opodatkowania po stronie właściciela od którego wynajmuje samochód
3. Jak spiszemy umowę darmowego użyczenia samochodu to się skarbówka doczepi

więc tak wykminiłem, że z wypożyczalnią trzeba ustalić warunki, że można przekazać samochód innej osobie (nie wiem jeszcze czy się zgodzą), nawet możemy wskazać jaka to będzie konkretnie osoba. A potem spisać pomiędzy X a Y umowę/oświadczenie, że w związku ze szkodą, naprawą ubezpieczeniową itd. samochód zastępczy jest przekazany w użytkowanie do mnie. Tylko dalej mam wątpliwości co do skarbówki, bo ta to się potrafi do wszystkiego przyczepić...
pro_ceed, Comfort+, CRDi 1,6 115KM, czarny metalik, 2009 (wersja modelowa 2010)

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6556
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

27 lis 2012 07:57

Miałem podobny przypadek - wypożyczalnia wypisała umowę najmu na firmę, która użytkowała auto a nie na jego właściciela. I wtedy wszystko masz na spoko.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6885
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

27 lis 2012 09:30

Na mój chłopski rozum (choć mimo że raczej jestem po drugiej stronie barykady, to dalej uczulony na wałki ubezpieczycieli) to wszystko jest ok, ubezpieczyciela nie interesuje co ubezpieczony zrobił z autem, z nim jest polisa, jemu wypłacają odszkodowanie i netto bo jest vatowcem. Gdybyś Ty na podstawie umowy najmu ubezpieczył pojazd na siebie (teoretycznie możesz) to Ty byłbyś beneficjentem odszkodowania.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

twec
 

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

27 lis 2012 15:05

Przerabiałem temat niedawno. Z OC zawsze idzie netto. Z AC można wyciągnąć brutto (np. PZU teraz uprościło procedurę od bodaj 1 lipca br.), ale trzeba spełnić określone warunki (określony wariant, ubezpieczenie na kwotę brutto).

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6885
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

27 lis 2012 16:44

Bzdury prawisz kolego.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

twec
 

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

27 lis 2012 17:09

A w czym dokładnie? Oczywiście, wszystko i tak finalnie zależy od OWU (czyli de facto od ubezpieczyciela), jednak tylko w przypadku AC można uzyskać wypłatę ubezpieczenia w kwocie brutto.

PS Pod uwagę biorę jedynie wariant firmowy. Nie wiem jak sprawa ma się do os. fizycznych.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6885
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

27 lis 2012 22:38

twec napisał(a):tylko w przypadku AC można uzyskać wypłatę ubezpieczenia w kwocie brutto.

bzdura
twec napisał(a):od uwagę biorę jedynie wariant firmowy.

no chyba że. Po prostu jak ubezpieczyłeś auto, od jakiej kwoty, takie dostajesz odszkodowanie. Os. fizyczna zawsze musi dostać kwotę brutto, wyrok NSA.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

twec
 

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

27 lis 2012 22:58

No to jeżeli bierzemy pod uwagę os. fizyczne, to oczywiście zwracam honor. W swojej wcześniejszej wypowiedzi odnosiłem się stricte do firm. W przypadku os. fizycznych nie mam pojęcia jak to wygląda.

AUTOR WĄTKU
hapol
Kierownik
 
Posty: 433
Dołączył(a): 06 lip 2010 21:54
Lokalizacja: małopolska

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

28 lis 2012 08:45

pioter napisał(a):Miałem podobny przypadek - wypożyczalnia wypisała umowę najmu na firmę, która użytkowała auto a nie na jego właściciela. I wtedy wszystko masz na spoko.

A na jakiej podstawie potem ubezpieczyciel wypłacał ubezpieczenie za użytkowanie tego samochodu?
Skoro umowa najmu samochodu zastępczego była na kogoś innego a szkoda była dla kogoś innego?
pro_ceed, Comfort+, CRDi 1,6 115KM, czarny metalik, 2009 (wersja modelowa 2010)

AUTOR WĄTKU
hapol
Kierownik
 
Posty: 433
Dołączył(a): 06 lip 2010 21:54
Lokalizacja: małopolska

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

28 lis 2012 08:56

Ryba4 napisał(a):Na mój chłopski rozum (choć mimo że raczej jestem po drugiej stronie barykady, to dalej uczulony na wałki ubezpieczycieli) to wszystko jest ok, ubezpieczyciela nie interesuje co ubezpieczony zrobił z autem, z nim jest polisa, jemu wypłacają odszkodowanie i netto bo jest vatowcem. Gdybyś Ty na podstawie umowy najmu ubezpieczył pojazd na siebie (teoretycznie możesz) to Ty byłbyś beneficjentem odszkodowania.


Pytałem się w ubezpieczeniach o to czy nie powinienem ubezpieczyć samochodu na siebie jako najemca, to dostałem odp, że mogą mnie dopisać do użytkowników pojazdu ale OC/AC dalej będzie na właściciela.
pro_ceed, Comfort+, CRDi 1,6 115KM, czarny metalik, 2009 (wersja modelowa 2010)

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6556
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

28 lis 2012 10:14

hapol napisał(a):A na jakiej podstawie potem ubezpieczyciel wypłacał ubezpieczenie za użytkowanie tego samochodu?
Skoro umowa najmu samochodu zastępczego była na kogoś innego a szkoda była dla kogoś innego?


Są rzeczy w Polsce, o których nie śniło się naukowcom. Umowa wypożyczenia dla najemcy była typową podkładką, do ubezpieczalni była druga podkładka - że auto wziął właściciel. Dla rentierni ważne było, żeby kasa wpłynęła, pomocni po prostu lubią być ... :ok :ha
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
hapol
Kierownik
 
Posty: 433
Dołączył(a): 06 lip 2010 21:54
Lokalizacja: małopolska

Re: Szkoda z OC - wypłata netto czy brutto

28 lis 2012 19:47

Mi mówili, że wystarczy jak podepnę swoją obecną umowę najmu samochodu pod umowę auta zastępczego oraz dołączę oświadczenie właściciela samochodu, że oddaje mi ten samochód i będzie wszystko OK, łącznie ze skarbówką. Zobaczymy :) W pt samochód będę oddawał to dostanę też zastępczy :)
pro_ceed, Comfort+, CRDi 1,6 115KM, czarny metalik, 2009 (wersja modelowa 2010)

Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl